Függő játszma

Dátum
Helyszín
az IBS színháztermében (II., Tárogató út 2–4.)
Vendégek
  • dr. Bartha Ákos pszichiáter, fővárosi drogpolitikai referens
  • dr. Csernus Imre pszichiáter
  • Mohácsi Viktória EP-képviselőjelölt
Házigazda
  • Réz András

avagy ki miért módosítja a tudatát?

Megszabadulhatunk-e a drogoktól? Vagy inkább megtanulunk együtt élni a tudatmódosító szerekkel? Azért kell a drog, hogy elmenekülj a számodra elviselhetetlen világból? Vagy azért veszel magadhoz anyagot, hogy végre történjék valami ebben a dögunalomban? Viszolyogsz a drogosoktól? De akkor miért tartod szalonképesnek az adójeggyel ellátott drogokat? Kriminológiai probléma-e a drogfogyasztás és -kereskedelem? Mentálhigiénés kérdés? Kulturális diszfunkció? Szociológiai tény? Bulvártéma? Hatalomiparosok gumicsontja? A legális és illegális gazdaság faktora? Mit tesz velünk a drog? Butít, inspirál, vadít, tágítja a tudatunkat? Leépít, beépít, átépít? Elringat — ha senki sincs, ki elringasson? Szakrális anyag vagy a sátán műve? Beszéljünk róla, hogy tudjuk, mivel állunk szemben? Vagy inkább ne beszéljünk róla, nehogy kedvet csináljunk hozzá? Ez alkalommal próbáljunk meg higgadtan, józanul beszélgetni a drogokról. Hiszen a drogok sokfélék, és a drogfogyasztókat, drogfüggőket sem lehet egységesen szemlélni. Hogyan is lehetne ugyanolyan módon leírni egy alkoholistát, egy kokainszippantót, egy láncdohányost, egy rasztafariánust, egy szipust, egy gyógyszerfüggőt, egy diszkódrog-fogyasztót? Ha valaki droggal él, ez nem független társadalmi helyzetétől, csoportjától, életkörülményeitől. És ha valaki anyagot vesz magához, már maga sem független, hiszen ezzel felad valamennyit a szabadságából.

Liberális drogpolitikát szeretne az SZDSZ

A Szabad Demokraták Szövetsége, a magyar liberális párt régóta határozott álláspontot képvisel a kábítószer-fogyasztás és a drogprevenció kérdésében. A liberálisok véleménye szerint a hazai és nemzetközi tapasztalatok is azt igazolják, hogy büntetés helyett felvilágosítással, megelőzéssel kell fellépni a kábítószer-fogyasztás ellen. Az SZDSZ ezért azt szorgalmazza, hogy a csekély mennyiségű kábítószer személyes használatra történő megszerzése, tartása, illetve maga a fogyasztás kerüljön ki a büntetőjogból. A jelenlegi magyarországi jogi szabályozásban nincs megkülönböztetve egymástól a könnyű és a kemény drog, illetve nem történt meg a fogyasztók dekriminalizálása. Az SZDSZ ugyanakkor semmilyen formában nem támogatja a kábítószerrel való kereskedés legalizálását, és a párt azt szeretné, hogy a lehető legkevesebben fogyasszanak kábítószert. Az európai parlamenti választások kampányában az SZDSZ feltette a kérdést: Ön milyen drogpolitikát helyesel? Fodor Gábor ügyvivő szerint erre a kérdésre a szocialista válasz így hangzik: „a terjesztőket szigorúan, a fogyasztókat enyhébb mértékben kell büntetni, ugyanakkor meg kell adni a lehetőséget a fogyasztónak, hogy büntetés helyett a gyógyulást válassza.” A konzervatívok szerint a terjesztőket és a fogyasztókat is a lehető legszigorúbban kell büntetni. A liberális válasz ezzel szemben a következő: „dekriminalizálni kell a fogyasztást, mert a fogyasztó nem bűnöző. Büntetni csak a terjesztőket kell”. Az Index internetes portál szavazásán összesen 11 274 szavazat érkezett az SZDSZ által feltett kérdésre. A szavazatok megoszlása a következő volt:
  1. liberális válasz: 4190 szavazat = 37,16%
  2. szocialista válasz: 4223 szavazat = 37,45%
  3. konzervatív válasz: 2861 szavazat = 25,37%
Magyarországon jelenleg 12-13 ezer kábítószer-fogyasztót kezelnek egészségügyi intézményekben. A fogyasztók 60-70 százaléka illegális, 30 százaléka legális szerekkel (vagyis alkohollal és gyógyszerekkel) él. A kábítószerrel való visszaélés bűncselekményének száma 1998 és 2002 között 38,3 százalékkal növekedett. 2002-ben 4775 ilyen bűncselekményt regisztráltak, s ezek 82 százalékában kábítószer-fogyasztás miatt indult eljárás. Az Európai Unió következő, 2005-2008-ra szóló drogstratégiájának kialakításában már Magyarország is részt vehet.