Kerület

Galéria a hegyek ölelésében

Budai Kult-túra

Sorozatunkban olyan II. kerületi kulturális színtereket mutatunk be, amelyek a kerület hagyományos művelődési intézményei mellett nemcsak színesítik, gazdagítják a kínálatot, hanem újfajta kultúrafelfogást is képviselnek. A sorozatot — a Frankel Leó úti Törökfürdő, illetve a Bem mozi után — a Galéria Léniával folytatjuk, amely egy művészcsalád (Kádár György, Túry Mária, Kádár Katalin) alkotásai mellett jelentős kortárs gyűjteménnyel is büszkélkedhet, és az általuk kiadott könyvek, katalógusok jelentős szakmai elismerésben részesültek.

Fonódó villamosok

A projekt elnevezése kettős értelmű. Elsősorban azt jelenti, hogy újra összekapcsolják a szétszabdalt budai villamoshálózatot. Másodsorban arra utal, hogy a Margit híd alatt a helyszűke miatt csak egyetlen vágányt tudnak elhelyezni, és ezt felváltva használná az Óbudára, illetve a Batthyány térre igyekvő villamos.

Margit hídi építkezések

Jelentős európai uniós támogatással az ország legnagyobb környezetvédelmi beruházása folyik Budapesten. A Csepel-sziget északi csúcsán épül egy nagy szennyvíztisztító, aminek eredményeképpen végre megoldhatóvá válik, hogy Buda mocska ne tisztítatlanul folyjon a Dunába. A rakpartokon folyik a főgyűjtőcsatorna fektetése, mely elszállítja a szennyvizet az új tisztítóba. A főgyűjtő egy szakasza a budai rakparti villamosok pályája alatt lesz. Egyúttal kevésbé zajos sínekre cserélik a régieket, és díszburkolattal látják el.

A Bambi

Van úgy, hogy az ember csendben derül, csak úgy jól érzi magát. Ilyenkor a legjobb az lenne, ha megállna az idő, ha a pillanatot végtelenségig lehetne nyújtani. Egy vendéglátó-, esetleg szórakozóhely esetén hozzáértők azt mondják, hogy állandóan meg kell újulni, és ki kell szolgálni a változó idők igényeit. Ez az életben maradás elsődleges titka. A Margit híd budai hídfőjétől a Vízivárosba futó Frankel Leó út Bem téri sarkán működő Bambi presszó ezzel látványosan dacol.

A Bem mozi reneszánsza

Budai kult-túra

Sorozatunkban olyan II. kerületi kulturális színtereket mutatunk be, amelyek a kerület hagyományos művelődési intézményei (Marczibányi Téri Művelődési Központ, Klebelsberg Kultúrkúria stb.) mellett nemcsak színesítik, gazdagítják a kínálatot, hanem újfajta kultúrafelfogást is képviselnek. A sorozatot a kalandos sorsú, Frankel Leó úti Törökfürdővel nyitottuk, most pedig a Bem mozi múltját és jelenét vesszük górcső alá.

Még mindig rengeteg az óriásplakát a kerületben

Jó lenne, ha bízhatnánk abban, hogy a hivatalok mindenkivel betartatják a jogszabályokat. Tudjuk, hogy ez nem így van. Közemberként észrevesszük, hogy a szomszéd bármit megtehet, a hatóság félrenéz. Önkormányzati képviselőként igyekszünk a kerületi jogszabályok hálóját mind szorosabbra fonni, a renitensek és a jól értesültek mégis újabb és újabb kiskapukat fedeznek fel.

Álmok álmodói

Idestova húsz éve, az önkormányzati rendszer fennállása óta a mindenkori polgármester napirendre tűzte a pesthidegkúti Szabadság utcai ingatlannal kapcsolatos elképzeléseit. Úgy tűnik azonban, minden ciklus végére kifullad az újabb és újabb elképzelés, hogy aztán az új felállású vezetés második-harmadik évében ismét elővegye a kérdést. Véleményem szerint ismét szerepzavarba kerültek a II. kerületi önkormányzat döntés-előkészítői a pesthidegkúti sportcentrum tervezett megépítése kapcsán.

Biciglizős

Abbahagytam a rohanást. Beszólt a szervezetem. Lumbágó, magas vérnyomás, egy kis vércukor, heves szívdobogás. Visszafogom magam — ötvenöt éves vagyok —, nem hajtok tovább. Több lett a szabadidőm, elhatároztam, kihasználom, rendszeresebben fogok sportolni. Naponta kerékpározok a kerületben, a budai hegyekben. Másnak is tudom ajánlani. Biciglinyeregből egészen más a környék, mint autóból vagy buszból. Közvetlenebb, élménydúsabb és mint kerületi képviselőnek is tanulságosabb.

Csoda a Malomtónál

Molnár János-barlang

Egy kis tavacska a Lukács fürdővel átellenben — természeti csoda szakítja meg a Frankel Leó úti klasszicista házak összeérő homlokzatát. Az egykor, még a XV. században itt működött malom gátja duzzasztotta parányi vízfelszín mediterrán klímát varázsol ide. Burjánzik a lótuszvirág és a fügefa, sőt, minden más is. Ugyanis a különféle zöldségek úgy ellepték a vízfelszínt, hogy az ismeretlen utazó lápnak is gondolhatná. A malmot már ideképzelni sem tudjuk — viszont romjaiban áll még az 1900-as évek elején épült népgőzfürdő törökös épületrészlete. Vele szemben a tó másik partján a Malomtó nevű vendéglátóipari egység, mely 1962-ben nyitotta meg kapuit. Akkoriban ez volt Buda legdivatosabb presszója, maga a „megtestesült modern”. Teraszán a késő esti záróráig ropták a jampik, hogy a végén lúdlábba temessék a napot. Akiben felhorgad a retróérzés, a Mici néni két élete című film néhány jelenetében viszontláthatja a dicső múltat. A közelmúltig a malomtó bejárata csak tetszhalottként bámulta az út szerény villamosforgalmát, néhány évvel ezelőtt azonban úgy felújították, hogy még valamelyik belsőépítészeti magazin is komoly figyelmet szentelt neki.

Pasaréti justizmord

A bírónő álma

Reggelente a Pasaréti úton sokan csak araszolnak autóikkal a Belváros felé. Az Ördög árok partja, kisebb-nagyobb villák, zöldövezet. A Pénzügyőr-pályát elhagyva megtörik a kertvárosi idill. A Gyetvai-testvérek ötemeletes házakból álló lakótelepe töri meg a táj nyugodt harmóniáját. Hogy kerülhettek ide ezek a monstrumok, hiszen a katonai akadémia szocializmusban épült lakótelepét leszámítva az egész Pasaréten nem találkozik ezekhez hasonló nagyságú épületekkel az erre járó? Kinek a tevőleges, kinek a passzív közreműködése, cinikus magatartása eredményezte ezt a városképbe nem illő monstrumot? Mi naponta látjuk; a bírónak, a hivatalnoknak, a polgármesternek és a képviselőknek ritkán kell szembenézni a döntésük eredményeivel. Cikkünk azért íródott, hogy szakítson ezzel a gyakorlattal. Ne fedje jótékony homály a közreműködők felelősségét!