Pilis-hegység, Dera-szurdok

  • 2016. április 17-én (vasárnap) gyalogtúra.
  • Táv kb. 11 km, szintemelkedés ≈300 m.
  • Pilisszentkereszt  → Szentkút → Dera-patak szurdokvölgye → Som-hegyi th. → Szántói-nyereg → Magas-hegy → Klastromkert →  Pilisszentkereszt

A Pilisszentkereszt melletti – egyházi jóváhagyással nem rendelkező – Szentkút tisztelete az 1860-70-es években keletkezett. „Amióta vizétől (…) néhányan meggyógyultak, szent helynek mondják…“ Egyházi szabályozás híján a népi kultusz szabadon formálódik.

A Csobánka és Pilisszentkereszt között található 1,5 km-es Dera-szurdok bejárására, a Pilis egyik legszebb útvonalára, azok vállalkozzanak, akik kedvelik a sziklákat és a kis vízeséseket.

A meredek szurdokvölgyet a Dera-patak (a környék szerb lakóitól eredő elnevezés jelentése: hasadék, rés) alakította ki, amely több néven is ismert. Hol előtűnik, hol elbújik a szemrevaló természeti környezetben. Kis hidakon, illetve a völgy egyik vagy másik partján haladunk. A völgy helyenként meredek falán kirajzolódnak a földtörténet középkor triász időszakában képződött dachsteini mészkő vastag padjai.

A szurdok mélyére kevés napfény hatol be, még meleg napokon is hűvös és páradús a levegő, bár a mederben víz alig csordogál. Az itt kialakult szurdokerdő jellemző erdőalkotó fái a bükk, a gyertyán, a hegyi- és korai juhar és a hegyi szil. A gyepszintben odvas keltike, erdei pajzsika és hölgypáfrány is megtalálható. A patakban apró rákok és ízeltlábúak nyüzsögnek, de a megtalálható az erdőben a lábatlan gyík, a kuszma is, amelyet alakja miatt a túrázók gyakran siklónak néznek.

A fölötte emelkedő Som-hegy turistaházáról „nevezetes”, amely inkább kulcsosház. A házban állandó gondnokság nincs, büfé, étterem nem üzemel benne. Meglátszik rajta, hogy az országos turistaház-felújítási program vezérhajója, amit maga Orbán Viktor adott át. Az épületre 80 millió forintot költöttek, minden első osztályú, mondhatjuk, osztrák hütte színvonal.

Szintén Pilisszentkereszt határában helyezkedik el a Klastromkert néven ismert rommező, ahol a középkori Magyarország leggazdagabb és legbefolyásosabb, királyi alapítású, majd a török időkben elpusztult, eredetileg ciszterci, később pálos kolostorának 1967 és 1984 között feltárt maradványai láthatók. A kolostor érdekessége, hogy 1213. szeptember 28-án a közelben ölték meg a lázadó urak II. Endre meráni hitvesét, Gertrúd királynét. A királynét e kolostorban temették el. Síremléke előkerült.

A kolostor-romhoz egészen közel található a Klastrom-kút nevű forrás, amely fontos szerepet játszott a kolostor lakóinak életében.

1888. szeptember 24-én, itt a Klastrom-kútnál Téry Ödön és Thirring Gusztáv által vetődött fel a szervezett természetjárás gondolata. Azóta tartják meg szeptember végén oly sok helyen a Természetjárás Napját, ezt nevezik a Természetjárók Napjának is.

Étkezés:

tarisznyából, vagy a túra végén Pilisszentkereszten, étteremben.

Közlekedés 1:

megközelítés HÉV-vel és autóbusszal

         

Találkozó

Bp. Batthyány tér, HÉV-állomás, peronok előtt

8:45

Kiindulási pont megközelítése:

Vonal

ind.

érk.

HÉV

Bp. Batthyány tér → Pomáz (→ Szentendre)

H5

8:58

 

9:30

 
 

Teljes árú menetdíj:

600 Ft

       
 

Menetdíj Budapest-bérlettel:

250 Ft

       

Busz

Pomáz aut. áll. → Pilisszentkereszt (→ Dobogókő, hegytető)

860

9:55

 

10:18

 
 

Teljes árú menetdíj:

370 Ft

       

Menetjegy:

megvásárlása egyénileg

         
             

Közlekedés 2:

megközelítés személygépkocsival

         

Kiindulási pont megközelítése:

         

Autó:

Bp. Margit-híd budai hídfő → Rakpart → Mozaik u. → Békásmegyer → M0 felhajtó jobbra: egyenesen → Szentendre, útelágazás Pomáz felé: balra → Pomáz, sorompó után útelágazás: jobbra → Útelágazás balra Csobánka felé: egyenesen → Pilisszentkereszt, útelágazás: balra Pilisszántó felé és parkolás valamelyik keresztező utcában

Start 2. GPS

WGS°: N47.6124 ; E19.0647395
WGS°“: N47°36′44.6″ ; E19°03′53.1″

 

≈19 km

 

kb. 22 perc

 
             

Találkozó 2.

Pilisszentkereszt/Csobánka útelágazásnál lévő Szabadság téren, a Gyógyszertár előtti parkban

10:20

             
   

Indulás:

10:30

 
   

Érkezés:

14:30

 
   

Menetütem:

3,4 km/h

 
             

Hazautazás:

 

Vonal

ind.

érk.

Busz

(Dobogókő, hegytető →) Pilisszentkereszt → Pomáz

860

15:05

 

15:35

 
 

Teljes árú menetdíj:

370 Ft

       

HÉV

(Szentendre →) Pomáz → Bp. Batthyány-tér

H5

15:40

 

16:12

 
 

Teljes árú menetdíj:

600 Ft

       
 

Menetdíj Budapest-bérlettel:

250 Ft

       
 

Összes teljes árú menetdíj:

1 940 Ft