Szemétügyek

Elméletben nagyon sok híve van a környezetvédelemnek. Sajnos, a gyakorlatban ebből kevés látszik. Szemetes utcák, hulladékkupacok az erdők peremén. Pedig a szemétszállítási díjak senkit nem hoznak kényszerhelyzetbe — a kukák megfizethetők. Aki meg hajlandó egy kis többletmunkát befektetni a saját szemetének szétválogatásába, ingyen szabadulhat meg a hulladékától. A főváros 32 hulladékgyűjtő-szigetet üzemeltet a kerületben. Az idén újabb tizenöttel bővül a hálózat. Fémdobozt, papírt, üveget, műanyagpalackot lehet elhelyezni bennük. Mert nem csak a begyűjtés a fontos. Azért kell szétválogatni, hogy újra lehessen hasznosítani a hulladékot. Ne kerüljön minden a hulladéklerakóba. Az Európai Unió kötelezi tagállamait, hogy az újrahasznosítás arányát évről évre növelje — igaz, rengeteg pénzt is ad a hulladékfeldolgozás megszervezésére. A kerület is bedobta a magáét a cél érdekében. SZDSZ-es javaslatra tíz éve külön papírgyűjtő konténereket helyezett ki a társasházakba. Ez a kilencszáz gyűjtőedényből álló rendszer mára lefedi szinte az egész belső kerületet. Az ASCO Hungária Kft. évi ötmillió forintért közel ötszáz tonna papírt szállít el újrafeldolgozásra a kerületből. Az is fontos, hogy veszélyes hulladék ne kerüljön a háztartási szemétbe. Az önkormányzat évente négy alkalommal rendez veszélyeshulladék-átvételi lehetőséget két helyszínen — Pesthidegkúton, a volt Petőfi Művelődési Ház udvarán és az Autóklub melletti parkolóban. Itt ingyen leadható a növényvédőszer-maradék, a fáradt olaj, a hajtógázas palack, savak, lúgok étolaj, zsír, festék és a legkülönbözőbb elektronikus hulladék. A gyűjtőkonténerek minden alkalommal csurig megtelnek.

Az avar és a fű égetése

Minden évben jelentős mennyiségű kerti hulladék keletkezik a kerületben, az avar, fű és nyesedék eltüntetése azonban tetemes mennyisége vagy fertőzöttsége miatt gyakran csak égetéssel lehetséges. Az a tapasztalat, hogy a füst sokakat zavar, ezért az önkormányzat helyi rendeletében szabályozta a füstölés feltételeit. Közterületen tilos, a telken belül pedig csak száraz állapotban, a tűzvédelmi előírásoknak megfelelően lehet a hulladékot megsemmisíteni. Kizárólag október 1. és április 30. között, hétköznap 10—18 óráig lehet a kerület területén kerti hulladékot égetni. A jogszabály alapján kerti hulladéknak minősül a nyesedék, a száraz lomb, valamint a gally, az elszáradt növény, gyümölcs. Van lehetőség a zöldhulladék elszállíttatására is. Fontos tudni, hogy a közterület-fenntartó csak azokat a zsákokat szedi össze, amelyeken rajta van a vállalat emblémája, mert az ilyen zsákok ára magában foglalja az elszállítás költségét is. A kizárólag zöldhulladék gyűjtésére szolgáló zsák térítés ellenében szerezhető be a Fővárosi Közterület-fenntartó Rt. közönségszolgálati irodáiban. A füstölés elkerülése végett az önkormányzat évente másfél millió forint értékben oszt szét ingyenesen zöldzsákokat a kerület lakói között.

Környezetkímélő komposztálás

Mi az égetés helyett a komposztálást javasoljuk, amely környezetkímélő, és a szomszédokat is kevésbé zavarja, nem szennyezi a levegőt. Ezért az önkormányzat a Komposztáló kerület-programot meghirdetve támogatja ennek elterjedését. A program keretében térítésmentesen vehettek át több száz komposztálóládát, keretet a programra jelentkező családok és lakóközösségek Pesthidegkútról és a belső városrészből egyaránt. Szaktanácsadással, ismeretterjesztő előadással, bemutatóval a SZIKE Környezet- és Egészségvédelmi Egyesület szolgál. Az önkormányzat és a SZIKE együttműködésével induló programban a csatlakozók vállalták, hogy a konyhában és a kertben keletkező „zöldjavakat” a kuka és a zöldzsák helyett a komposztálóba teszik, ezáltal csökkentik az elszállítandó hulladék mennyiségét. A levélégetésre is alternatívát kínáló program első körben 250 családnak és lakóközösségnek biztosított zárt háztartási hulladékkomposztáló ládát, és kilencven társasház, illetve húsz kerületi intézmény vehetett át lomb komposztálására alkalmas rácsot. A végeredmény kiváló minőségű virágföld. Az igény jelentősen nagyobb, mint amennyi edényt a program biztosítani tudott indulása idején. A lakosság túlnyomó része él a felkínált lehetőséggel, és a tapasztalatok azt mutatják, helyesen is használják fel azt. Míg Nyugat-Európában a szelektív hulladékgyűjtésben 10 százalék körül van a hibaarány, a hazai hulladékbegyűjtő cégek jelzése szerint nálunk ez alig egy-két százalék. A kevesek viszont nagyon sokat szemetelnek — jóllehet az önkormányzat évi 2500 köbméter zöldhulladékot és 2000 köbméter építési hulladékot gyűjt be a közterületről, mégis elcsúfítják a környezetüket. Ne hagyjuk, szóljunk rájuk! Felelősséggel tartozunk a környezetünkért.

Tologatott szigetek

A szelektív hulladékgyűjtő szigetek olyanok, mint a buszmegállók. Legyen hozzám közel a buszmegálló, de nehogy a házam előtt. Tulajdonképpen érthető: tagadhatatlanul hangos csörömpöléssel landolnak az üvegek az edényekben. És nem hanyagolható el az a rendetlenség sem, amit a csak félig-meddig környezettudatos gondolkozású polgártársak okoznak a gyűjtőkonténerek mellé lerakott hulladékukkal. Az ideális helyszínt nem könnyű megtalálni. Lehetőleg ne zavarja a lakókat, de mégse legyen messze, autóval is könnyen mellé lehessen állni, és a begyűjtő darus autót se zavarják a különféle légvezetékek. Hiába dolgozott körültekintően a hivatal, ha egyesek vélt sérelmeik orvoslására társadalmi kapcsolataikat felhasználva jól bevezetett gyűjtőhelyeket tudtak megszüntetni. Így maradt például az egész Kuruclesi-völgy szelektív hulladéksziget nélkül. Az egyik társasház lakói rejtélyes módon elérték, hogy a Kuruclesi—Budenz sarokról a konténereket a hivatal áttelepítette az Ördög-árkon is túlra, a Sodrás utcához. A Kerületi Városrendezési Szabályzat (KVSZ) elfogadása óta már nem lehet mutyiban egymás háza elé tolni a konténereket. A hulladékgyűjtő-szigetek telepítését közterületszabályozási terv (KÖRT) készítésével kell kiválasztani. A helyszínkiválasztásról a képviselő-testület határoz. Nyilvános, ellenőrizhető lesz az egész folyamat. Tavasztól pedig táblák fognak figyelmeztetni a hulladékgyűjtő-konténerek helyes használatára. „Megfigyelt terület!” szól majd a figyelmeztetés elrettentésül, s reméljük, így is lesz. Nemcsak a hatóság, de mindannyiunk részéről is. szemetugy-hulladeksziget.jpgA pasaréti Sodrás utcában az oda telepített hulladékgyűjtő-sziget miatt alig marad hely a járókelőknek