SZDSZ-honlap: a sikerágazat

Hiába múlt már el rég február, a jelek szerint még mindig nem sikerült kiegyensúlyozni a számítástechnikai szaksajtót. A Computer Technika című tekintélyes szaklap áprilisi számában ugyanis elemezte a parlamenti pártok internetes honlapjait, melyek közül a miénket ítélte a legjobbnak. Nézzük, mit írt a lap nemzeti szellemtől nyilvánvalóan mentes, keresztény-konzervatív-jobbközép érzület hiányában szenvedő munkatársa a látottakról. Kétségtelenül a legszebb magyar párthonlap a szabad demokratáké (www.szdsz.hu). Teljesen profi szerkesztésű, modern, nagyjából annyi információval, amennyi kell, nagyjából annyi visszafogott magamutogatással, amennyiért már érdemes létrehozni egy ilyen weboldalt. Arról nem is beszélve, hogy egyedül az SZDSZ tette meg a külföldi érdeklődőknek azt a szívességet, hogy érdemi információval töltötte fel az angol nyelvű oldalakat is. Rajta van a párt elérhetősége, a vezető politikusok és hivatalok, történet – kissé lerövidítve szinte az egész magyarul is meglévő tartalom. A parlamenti pártok között rajtuk kívül csak az MDF oldalán van némi angol nyelvű anyag, amely azonban csak véletlenszerűen emel ki bizonyos szövegeket a lapról. A szerkezetileg is nagyon logikusan felépített szabad demokrata honlap egyik erőssége az a lábléc, amely minden aloldalon fennmarad, nagyon megkönnyítve ezzel a tájékozódást. Bármilyen kis almenüpontra bökünk rá, a szöveg mellett balra ott marad a menü, ahonnan ide jutottunk, a lábléccel és a mindig elérhető site map-pel tehát három „navigációs berendezés” segít a tájékozódásban. A szerkesztők nem nézik hülyének a látogatót, de nem is várják el tőle, hogy három diplomája és átfogó társadalmi érdeklődése legyen, amely órákig nem hal el. Nehéz negatívumokat találni a szabad demokraták weboldalán. Ugyan-olyan racionalitás járja át, mint a szocialistákét, azonban sokkal jobban odafigyeltek a külsőségekre is. Az oldalt a bőséges és nagyon szubjektív, tehát pártszempontból hatásos sajtóválogatás, teljes kétnyelvű pártprogram, minden fontos párthivatal és szervezet pontos címe, valamint a fontosabb vezetők életrajza és fényképe teszi teljessé.

Fidesz–MPP

Kulturált, erősen Win 95-re emlékeztető kinézetű honlapot hoztak létre a fiatal demokraták – magyar polgárok. Színeiben is a Fideszt idézte, kék volt, narancssárga, kultúrszürke, kicsit unalmas, de nagyon harmonikus kinézetű. Viszont talán ez volt az egyik legcéltudatosabban felépített magyar politikai weboldal (a másik az SZDSZ-é); amit adott, könnyen és gyorsan el tudtuk érni. Szájer József (miért nem Orbán Viktor?) bejelentkező szövege így kezdődik: „Lépjen be, nézzen körül, ismerkedjen meg velünk. Honlapunk nem újság, amelyben lapozni lehet, hanem olyan »ház«, amelynek kényelmes, tágas és barátságos szobáiban társaságra, olvasnivalóra talál a látogató.” Nem hiszem, hogy ez az online közhelygyűjtemény kommentárra szorul.

MSZP

Az oldalak tökéletesen tükrözik a párt profizmusát és szakmai hozzáértését – a legszorosabban vett értelmiségi MSZP-hívők csapkodják a kezüket. A magukat tömegpártként előszeretettel beállító szocialisták azonban nyilvánvalóan nem az online bratyizást tűzték ki célul, ez a szocialista hírlevél megrendelhetőségéből és a különböző ellenzéki szerepből érvelő dolgozatokból is látszik. Ezzel a szakmai szárazsággal azonban éppen az otthon internetező, egyre növekvő réteg nagy részéhez nem jutnak el.

FKGP

Hogy az FKGP háza táján a pártelnök már-már emberfeletti embernek számít, arra újabb példa a honlapjuk nyitó oldala. Torgyán Józsefnek a húszas évek romantikáját idéző módon retusált portréja mosolyogva néz vissza az érdeklődőre.

MIÉP

A bal oldali menüpontok közül több használható is akad. („Használható” alatt természetesen a párt céljainak megfelelőt értek.) Az archívum első tagjai például „a választási plakátok két gyöngyszeme”: Tocsik-matricával leragasztott szájú Kuncze Gábor és MIÉP-matricával teleaggatott Horn Gyula. (Nem is túlzottan elfojtott röhögés a legprimitívebb internetesek körében, jó fejek ezek a miépesek!) Az archívum második tagja a hírhedt programbeszéd. Már a szöveg ismertetése előtt készségesen felajánlja a lap, hogy az anyag Word-formátumban is letölthető. Azaz: „terjesszétek, gyerekek”. Az archívum többi eleme is hasonló szellemiségben tájékoztat az itthoni történésekről. Talán a legérdekesebb mind közül a „G. Nagyné dr. Maczó Ágnes esete az antiszemitizmussal, avagy miért lesz antiszemita az, aki Rákosi Mátyást Róth Manónak nevezi” című, a többi párt honlapján példátlan anyag.

Magyar Demokrata Fórum

Lezsák Sándor helyett már Dávid Ibolya mosolyog magabiztosan: az MDF odafigyel a részletekre. Igaz, Lezsák idején rokonszenves képaláírás mondta, jó ez az internet, örülünk, hogy a jövő század technikáját az ön agymosására használhatjuk, kérjük, ne csak olvasson, írjon is, mailto-link, keziccsókolom. Ügyes volt, nem beszélt mellé, nem locsogott, de nem is pöffeszkedett szótlanul. Most csak egy mailto-levelecske és az elnökasszony képe van, meg annyi: „Üdvözöljük honlapunkon!”.