Librettó hírei XI-30 (2021-08-01)

Hírek

Szabad Európa

Népszavazási futam: Orbán előnyt kapott, Karácsonyt váratják

Már július 30-án határoz a Nemzeti Választási Bizottság az Orbán Viktor narratívája szerint gyermekvédelmi népszavazás sorsáról. Ugyanakkor nyújtotta be népszavazási kezdeményezését Karácsony Gergely is, az ő beadványáról azonban még nem tárgyalnak, mert magánemberként adta be kérdéseit.

Népszava • Juhász Dániel

Több diplomásra lenne szükség

Továbbra is alacsony az egyetemet végzett fiatalok aránya Magyarországon, pedig a munkaerőpiacon is előny a felsőfokú végzettség.

Portfolio․hu

Itt az MNB döntése! Véget ért a negatív kamatok kora Magyarországon

30 bázisponttal 1,2 százalékra emelte az alapkamatot keddi ülésén a Monetáris Tanács, ezzel erős üzenetet küldött a befektetőknek arról, hogy komolyan gondolja a szigorítási ciklust. Az irányadó kamat emelésével párhuzamosan az egynapos betéti és hitel kamatlábakon is 0,3 százalékpontot emelt az MNB.

Napi․hu • Szabó Zsuzsanna

Komoly problémákat lát Magyarországon az OECD

A magyar gazdaság ugyan lendületben van, ám a növekedés üteme és erőssége bizonytalan — olvasható a Gazdasági és Fejlesztési Együttműködési Szervezet (OECD) Magyarországról szóló jelentésében. Az OECD gondokat lát például az oktatás, a munkaerőpiac, az adóztatás, a piaci verseny területén, a korrupciót pedig többdimenziós problémának tartja. A bankok sérülékenységére is felhívja a figyelmet.

HRPortal․hu

Minimálbér 2022: Megkezdődtek a háttértárgyalások

Augusztus végén, szeptember elején kezdődhetnek meg a tárgyalások a következő évekre szóló minimálbér és garantált bérminimum megállapodás feltételeiről. Ha a minimálbér 200, a garantált bérminimum 260 ezer forintra nő, drasztikus munkáltatói adócsökkentésre is szükség lesz, hogy a legkisebb vállalkozások is ki tudják gazdálkodni a megemelt összeget.

Media1 • Szalay Dániel

Rogán Antal izraeli-grúz üzletember barátja beszáll a Brit Mediába

A Media1 megtudta, hogy társtulajdonos lett a 168 Óra és az ELLE magazin kiadójában Shabi Michaeli izraeli-grúz kettős állampolgár, akinek neve évekkel ezelőtt a kormányzati reklámokért felelős politikus barátjaként került elő a sajtóban. A Media1 exkluzív interjút is készített Shabi Michaelivel, akit Rogán Antalhoz fűződő kapcsolatáról, a gyorskölcsönös cégéről és a befektetése céljairól is kérdeztünk.

Vírus

G7․hu • Tóth István György

Esélyeink a negyedik hullámmal szemben

Az oltással kapcsolatban passzívabbak a férfiak, a budapestiek és az alacsonyabb társadalmi státusúak. Egy részüket meg lehet győzni, csak nem plakátokkal.

Vélemény

parameter․sk • Széky János

Lehallgatóállam

Pegasus-ügyben, a magyarországi színtéren a történet két végpontja biztos. Az egyik: a magyar állam részéről valaki megvette az NSO nevű izraeli cég által terrorelhárítási és általában bűnüldözési célra kifejlesztett kémprogramot (hogy a szerződést melyik szerv nevében ki írta alá, azt nem lehet tudni; hírek szerint a tranzakció tető alá hozásában kulcsszerepe volt Czukor József miniszterelnöki főtanácsadónak; erről a részletről később).

Válasz Online • Borbás Barna, Stumpf András [HetiVálasz 83]

Kormánypárti megfigyeltek a Pegasus-listán? A kémügy teljes háttere – vendégünk Pethő András és Panyi Szabolcs

A kiszivárgott telefonszámlista nem önmagában érdekes, hanem a közvetett bizonyítékokkal együtt, azok pedig szinte mind a magyar állam és kormány érintettsége mellett szólnak – mondja podcastunkban, a HetiVálaszban Pethő András és Panyi Szabolcs a Pegasus-ügyről. A Direkt36 két újságíróját azért hívtuk meg a műsorunkba, mert ők jegyzik a kémbotrányként is emlegetett történetet feldolgozó cikkek nagyobb részét. Panyi Szabolcs az NSO-lista szerint a telefonlehallgató szoftver célpontja is lehetett. Miért mondják a Pegasusra, hogy fegyver? Honnan van a lista? Honnan tudjuk, hogy ez nem összeesküvés? Legitim-e megfigyelni külügyi forrásokat használó újságírókat? Kell-e, hogy legyen politikai következmény?

Szabad Európa • Keller-Alánt Ákos

Kérdésekkel követett el bűncselekményt az újságíró?

Pintér Sándort kérdezték a Pegasus-botrányról, mire a miniszter úgy reagált: akár már a kérdés feltétele miatt is felelősségre lehet vonni az újságírót. Mire gondolhatott a jogi végzettségű Pintér, amikor erről beszélt?

hvg360 • Dezső András

Kémelhárítás kémek nélkül: átlátszó fedősztorival figyeli kritikusait az Orbán-kormány

Már az izraeli kémszoftver alkalmazása előtti időkben egyértelmű jelei voltak annak, hogy az Orbán-kormány nemzetbiztonsági kockázatot igyekszik kreálni a politikai ellenfeleiből, de akkor még úgy tűnt, ez csak a politikai adok-kapok része és nem gondolja komolyan. A Pegasus-ügy kellett ahhoz, hogy lássuk, valóban súlyos lehet a helyzet: a megfigyelések indokolatlanságát mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy a minden mögött idegen ügynököket vizionáló kormánypárt irányítása alatt működő elhárítás az elmúlt tíz évben egyetlen épkézláb kémügyet sem tudott végigvinni.

444 • Herczeg Márk

Mindenre, magasról

A kormány, aminek külön minisztere van azzal az egyetlen feladattal, hogy a Fidesz elnökét hatalomban tartsa, most már leplezetlenül kampányol a legnagyobb ellenzéki párt elnöke ellen közpénzből, „tájékoztatási kampány” címén.

Válasz Online • Laky Zoltán

Nyugaton átoperálják a gyerekeket? 18 kérdés és válasz a nemváltó kiskorúakról

„Támogatja-e Ön, hogy kiskorú gyermekek számára is elérhetők legyenek nemátalakító kezelések?” – így hangzik a „gyermekvédelmi népszavazás” harmadik kérdése. Az, amelyik talán a leginkább kézzelfogható és konkrét problémára kérdez rá. A kormányközeli sajtó szinte naponta riogat a nemüket váltó gyerekekről szóló, néha valóban aggasztó fejleményekről, míg a liberális médiumokban alig jelenik meg problémaként a téma. Most 18 kérdésben és válaszban nézzük meg, hogy van-e a népszavazásnak tétje Magyarországon – az alapoktól kezdve. Elöljáróban annyit azért elárulunk: a gyerekek nemátalakító kezeléseinek jelenlegi módját Nyugaton is egyre többen kérdőjelezik meg.

hvg360 • Nagy Gábor

Amerikai ügyvivő: Magyarként érdekelnének az 570 milliárdos kínai hitel feltételei

Az USA Joe Biden elnöksége idején is a Kína jelentette kihívást tekinti a legfontosabb nemzetbiztonsági kérdésnek, és a transzparenciát nélkülöző kapcsolatok kockázatosságát szeretné megértetni a magyar kormánnyal is – derül ki az interjúból, amelyet Marc Dillard, az amerikai nagykövetség ügyvivője adott a HVG-nek.

Privátbankár․hu • Hollós János

Németh Zsolt: Magyarországnak nincs B-terve

Az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke írásban feltett kérdéseinkre válaszolt, így például arra, hogy Magyarország kilépne-e az Európai Unióból. Németh Zsolt – aki az Európa Tanács parlamenti közgyűlésének elnöke is egyben – szerint a brüsszeli elit XXI. századi gyarmatosítást folytat.

Napi․hu • Szabó Zsuzsanna

Komoly problémákat lát Magyarországon az OECD

A magyar gazdaság ugyan lendületben van, ám a növekedés üteme és erőssége bizonytalan — olvasható a Gazdasági és Fejlesztési Együttműködési Szervezet (OECD) Magyarországról szóló jelentésében. Az OECD gondokat lát például az oktatás, a munkaerőpiac, az adóztatás, a piaci verseny területén, a korrupciót pedig többdimenziós problémának tartja. A bankok sérülékenységére is felhívja a figyelmet.
Visszapattanhat a magyar gazdaság, de sorakoznak a feladatok: itt az újabb lista a kormánynak (Portfolio)
A koronavírus-járvány után gyorsan visszapattanhat a magyar gazdaság teljesítménye, az idén 4,6%-os lehet a GDP-növekedés, majd ez 2022-ben még fokozódhat 5%-ra – olvasható a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) friss jelentésében. A szakértők szerint a válság okozta károk elhárítása mellett egyre többet kellene foglalkozni a hosszútávú, strukturális problémák orvoslásával. Az országjelentésben szokás szerint konkrét javaslatokat is megfogalmaztak a következő időszakra a kormánynak.

Napi․hu • Domokos Erika

Matolcsy: az állam vasba és betonba, nem pedig agyakba fektet

Az állam „vasba és betonba“, nem pedig képességekbe, intézményekbe és agyakba fektet — a beruházások szerkezetét bírálja és ebből a szempontból érvel a magas költségvetési deficit ellen a Magyar Nemzet online kiadásában megjelent e heti írásában Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke.

Qubit • Rácz Johanna

Letolt gatyával a negyedik ipari forradalomban: több százezer digitálisan felkészült munkavállaló hiányzik Magyarországról

Facebookozásban ugyan a magyarok a legjobbak az EU-ban, de a digitális gazdaság és társadalom fejlettségét tekintve az utolsók között vagyunk. Az elmúlt néhány évben inkább visszafejlődtek a digitális kompetenciák, az oktatás pedig az ötven évvel ezelőtti valóságra készít fel. A munkaerőpiac digitális átalakulását fénysebességre gyorsította a világjárvány, így még sürgetőbbé vált a beavatkozás.

atlatszo․hu | Zsilák Szilvia

TudoLeaks: kiszivárogtató platformot indítunk az Akadémiai Dolgozók Fórumával a tudományos szférának

Már csak öt állami egyetem maradt az országban. A modellváltás során létrejövő „magánegyetemek” továbbra is költségvetési forrásból fognak működni, de sokkal átláthatatlanabb módon. Az adófizetők pénzével a magánalapítvány már azt csinál, amit csak akar. A szemünk előtt valósul meg az a klasszikus történet, amikor a közpénz elveszíti közpénz jellegét. Azt viszont már csak az egyetemi oktatók és a kutatók látják majd, ha beindul a pénzszivattyú, és elkezdenek haveri cégek zsebébe vándorolni az összegek. Az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF) és az Átlátszó ezért közös kiszivárogtató platformot indít, ahol az állami támogatások útját követnénk nyomon nemcsak az egyetemeken, hanem a kutatási hálózatban is. A projektről Lőrincz Viktor Olivérrel, az ADF alelnökével és Gárdos Judit elnökségi taggal beszélgettünk.

hvg․hu • Kovács Gábor

A Fidesz keggyé degradálta a dolgozók legerősebb fegyverét – ahogy a légiirányítók példája mutatja

A kormány a járványhelyzetre hivatkozva tiltotta meg a légiirányítók sztrájkjogát. Két lehetőség van: ez vagy hazugság, hiszen eközben azt állítja, hogy az ország jól áll a járvány elleni harcban, vagy valójában a turizmus miatt nem engedi a sztrájkot. Az biztos, hogy a Fidesz nem szabályozta, csak még jobban gumiszabályosította a sztrájkjogokat a munkáltató javára.

hvg․hu • Oroszi Babett

Tényleg meg lehet csinálni, hogy csak úgy lebontják más boltját? Tihanyban úgy tűnik, igen

A Balaton egyik NER-központjában az egyik legnagyobb beruházás lesz a Tihany kapuja nevezetű luxuslakópark, amely a tihanyi révvel szemben épül. Az egyik beruházó az önkormányzathoz köthető ügyvéd família, akik két ingatlant néztek ki maguknak. Az egyiken a lakópark épül, a szomszédos ingatlannal kapcsolatban viszont még most is pereskednek. Az ezen álló egyik boltnak a tulajdonosa lapunknak azt állította, miután nem akarták eladni a saját részüket, lebontották körülöttük a többi üzletet, majd az övéket is, anélkül, hogy szóltak volna. A beruházó szerint minden rendben zajlott.

atlatszo․hu | Zsilák Szilvia

Népnemzeti élményközpont 30 milliárd adóforintból – drónvideón mutatjuk a lakiteleki Hungarikum Ligetet

Nemcsak 30 milliárd forint közpénz, hanem rengeteg fantázia is kellett a Hungarikum Ligethez, ami Lezsák Sándor, az országgyűlés fideszes alelnöke, költő fejéből pattant ki: turul alakú lovarda, kunhalommal fedett borkatedrális, footgolf pálya, wellness hotel, csodaszarvas alakú úthálózat, hungarikumok háza planetáriummal. Személyesen Lezsák Sándor vezetett minket körbe Lakiteleken, ahol drónvideó segítségével a magasból is megnéztük az elkészült és folyamatban lévő beruházásokat. Kiderítettük, hogy a négycsillagos Hungarikum Szállodát Mészáros Lőrinc érdekeltsége építi fel egy szegedi politikus cégével közösen, bruttó 10 milliárd forintból. Azt is megtudtuk, hogy a Kárpátia Rendezvényház bruttó 3,4 milliárdba fog kerülni, és egy 400 milliós napelempark is készül. A Hungarikumok Háza pedig bruttó 1,3 milliárd forintból épült fel, és még egy planetárium is befért.

hvg360 • Szabó Yvette, Szlavkovits Rita

Dupla ár a magyaroknak: adómilliárdjainkból épülnek a megfizethetetlen fürdők

Állami tízmilliárdok folynak ki strandokra és fürdőkre, amelyek a települések utolsó szabad bevételét adhatják, míg divatos helyeken a kormányhoz közel álló befektetők profitját hizlalják. Az adóján keresztül a belépőjegyet duplán megfizető polgár pedig csak lesi az árak emelkedését.

Nemzetközi

Privátbankár․hu • Wéber Balázs

Augusztusban elered az uniós pénzeső – Magyarországnak még hónapokat kell várnia

Azok az országok, amelyek tervét jóváhagyta az EU, már augusztus elején hozzájuthatnak az uniós Helyreállítási Alap forrásaihoz. Magyarországnak még minimum két hónapot várnia kell, miután Brüsszel július közepéről szeptember végére halasztotta a döntést a magyar tervről. A késlekedés oka vitatott – a lapunknak nyilatkozó elemzők szerint jelenleg nagy a magyar kormány kitettsége nemzetközi szinten.

444 • Magyari Péter

Amerika megengedte, hogy Németország ossza szét az orosz gázt Európában

Sok év fenyegetőzés után az USA engedett a német-orosz igényeknek az Északi Áramlat 2 ügyében. Ukrajna vezetői úgy érzik, hogy cserben hagyták, a lengyelek is tiltakoznak, de az új gázvezeték lényegében elkészült. A megállapodás előtt az oroszok felnyomták az európai gáz árát.

Telex • Kolozsi Ádám

A lengyel bírósági vita minden eddiginél súlyosabb konfliktus az EU-val

Brüsszel pénzügyi retorziókhoz nyúl, ha nem tesznek eleget az Európai Bíróság ítéletének. Varsó nem fogadja el, hogy az uniós jog a nemzeti alkotmány felett áll. A vitának az egész EU-ra nézve hatása lehet. Többen már polexitet emlegetnek, de a felmérések szerint ezt nagyon nem akarják a lengyelek.

Szabad Európa

Ilyen hatalmas fogolyközpontokban tartják Kínában az ujgurokat

Rendezett sorokban, lótuszülésben és egyenes háttal – így kell ülniük a kínai „átnevelőtáborokba” küldött, számokkal és címkékkel megjelölt ujgur lakosoknak, miközben a Kínai Kommunista Párt történetéről szóló, szemcsés, fekete-fehér filmet néznek egy tévén.

Események

Facebook • Mindenki Magyarországa Mozgalom, Márki-Zay Péter

Alkotmány 2022 — Népszavazással szentesített új alkotmányt!

IDŐPONT: 2021. augusztus 5., csütörtök 18:00
HELYSZÍN: H13, 1085 Budapest, Horánszky utca 13.
RÉSZTVEVŐK:
FLECK ZOLTÁN, jogász, szociológus, egyetemi tanár
MÁRKI-ZAY PÉTER, a Mindenki Magyarországa Mozgalom miniszterelnök-jelöltje
RÓNA PÉTER, közgazdász, jogász
VÖRÖS IMRE, jogtudós, az MTA tagja
MODERÁTOR: GULYÁS MÁRTON, a Partizán szerkesztője
Alkotmány-e a mostani alaptörvény, érvényes-e egyáltalán közjogilag? Merülnek fel egyre gyakrabban közéletünkben ezek a súlyos kérdések, miközben maga a Fidesz sem veszi komolyan saját munkáját. A Szájer József által a vonaton megírt alaptörvény is tiltja a kizárólagos hatalomgyakorlásra való törekvést, mégis megteszi azt a kormány.
Mi a feladata ebben a helyzetben az ellenzéknek, mi a teendő a főügyésszel, a médiatanáccsal, az egyetemekkel és mindazzal az intézményrendszerrel, amelyet jelenleg kisajátít a pártállamot idéző uralom? Milyen jogszabályok nyújthatnak segítséget abban, hogy ne ismétlődhessen meg újra soha az az ámokfutás, ahogy az orbáni kétharmadok éltek vissza törvényhozó hatalmukkal? A cél kérdésen felül áll: vissza kell vezetni az országot a diktatúrából a jogállamba, a feudalizmusból a piacgazdaságba, Ázsiából Európába.

Emlékezünk

Nekünk tetszett

Válasz Online • Élő Anita

Tízezren voltak, néhány százan maradtak: ősi tudást őrző juhásznál jártunk

Az év egyik legsikeresebb tudományos filmjében Sáfián László bemutatta, hogyan legelteti a nyáját – Molnár Zsolt, az Ökológiai Kutatóközpont tudományos tanácsadójának rendezésében, az ő kérdéseire válaszolva. A nyírségi pásztor és a tudós különleges kapcsolata néhány fűszál néven nevezésével kezdődött, ma már együtt dolgoznak azon, hogy a hetedik generációig visszakövethető pásztortudást megőrizzék, s rangos tudományos folyóiratban publikálnak egy nemzetközi csapat társszerzőiként. A kutató úgy gyűjtötte a pásztor ismereteit, mint a múlt század elején Bartókék a népdalokat. De az egymillió juh hazájában miért került ez a tudás veszélybe? Hogyan lettek a pásztorok a természetvédelem fontos szereplői? Hogyan sikerült a kutatónak „megszelídítenie” a pásztort, akinek az apja még a kutyáját eresztette az idegenekre, és mások előtt inkább nem kezelt egy-egy beteg állatot, nehogy lássák, hogyan gyógyítja meg? A tudós és a pásztor története. 

Telex • Szécsényi András, Huhák Heléna

A közöny otthonossága és a „hontalanság keserű érzése”: a deportáltak hazatérése

A zsidó megsemmisítő táborokból való hazatérés sok esetben nem volt egyenlő az otthonra találással és a békés, új élet elindulásával. A fogadó országokban – köztük Magyarországon is – az antiszemitizmus, a háború okozta sebek és a szolidaritás hiánya okozta nehézségeket a nemzetközi segélyek enyhíteni tudták, de felülírni nem. Történészek a Holokausztról.

Válasz Online • Borbás Barna

Kamasz volt, levelet írt a rendszer ellen, 10 hónapra ítélték: a kádárista szisztéma velejét tárja fel Varga Ágota új dokumentumfilmje

Egy oroszlányi kamasz 1968-ban barátaival közösen levelet írt a Szabad Európa Rádiónak, hogy „szabad, nyugati világot” akarnak Magyarországon, és ezért fegyvereket kérnek Amerikából. A véresen komolynak nem mondható üzenetet a belügy elfogta, a 14 éves srácot letartóztatták és 10 hónap börtönre ítélték, majd felnőtt élete minden egyes fordulópontján megpróbálták tönkretenni. Erről szól Varga Ágota legújabb dokumentumfilmje, a Megbélyegzetten – 1968, melynek fesztiválpremierje a Nemzeti Filmintézet júniusi szemléjén volt Veszprémben. Döbbenetes és hiánypótló 20. századi történet a szocialista „szisztéma” velejéről, szabadságvágyról és fel nem dolgozott múltról. Páros interjú a dokumentumfilm rendezőjével, Varga Ágotával és főszereplőjével, Kovács Lászlóval.

Impresszum

  • Alapító főszerkesztő: Kátai Gábor
  • Főszerkesztő: Bódi Anikó
  • Felelős kiadó: Koncz Imre, Budai Liberális Klub Alapítvány
  • Megjelenik hetente.
  • Információ | Kapcsolat | Feliratkozás a kiadványainkra | Leiratkozás | Adatvédelmi szabályzat

A Budai Liberális Klub Alapítvány civilek adományaiból működik. Kérjük, Ön is támogassa alapítványunkat tetszés szerinti összeg befizetésével a 11702036-20633987-es számlaszámunkra. Köszönjük.