Librettó hírei XIV-01 (2024-01-07)

Fókuszban

Magyar Diétás Múzsa

OBH választás: kis figyelem, óriási tét

Hajrázik az OBT-választás kampánya, amelyben én elfogult néző vagyok. Igen sokat szoktam ugyanis a bíróság miatt puffogni (furcsa lenne, ha ügyvédként nem tennék ilyet) de az OBT tevékenysége a most leköszönő tagság és vezetés idején egyre inkább emlékeztetett egy működő jogállami testületre.

Izrael

euronews

Mi lesz Gázával a háború után?

Az izraeli védelmi miniszter csütörtökön egy tervet vázolt fel: az övezet izraeli katonai ellenőrzés alatt marad, de egy amerikai-európai-arab nemzetközi békefenntartó erőt kell létrehozni a terület biztosítására.

Ukrajna

euronews

Hogyan működnek a krími ukrán szabotőrcsoportok?

Aki a megszállt területen orosz katonai létesítményekről kémkedik, az életével játszik. Mégis, ukrán fiatalok százai vállalják ezt, adnak ki információkat, hogy adataik alapján az ukrán hadsereg célzott támadásokat indíthasson orosz célpontok ellen.

444 • Kolozsi Ádám

Ha Ukrajna összeomlik, bukhat a jelenlegi világrend is

Ukrajna komolyabb támogatás nélkül 2024-ben vereséget szenvedhet. A Nyugat ezt megállíthatná, mégis lehet, hogy magára hagyják Kijevet. Ez világpolitikai szinten is beláthatatlan következményekkel járna: egyre többen kezdik beárazni az orosz győzelmet.

Hírek

Vírus

Vélemény

Klubrádió

Fleck: Kitette a bűnöző az asztalra a pisztolyt

Hazugságra épül az Orbán-kormány alaptörvénye, így a nemzeti azonosságtudatunk az, hogy hazudunk, véli Fleck Zoltán jogszociológus, egyetemi tanár, aki erőteljes véleményt fogalmazott meg a Klubrádió Esti gyors adásában a szuverenitásvédelmi törvény kapcsán. Szerinte azt, ami Magyarországgal történik egy kollektív, szervezett bűnözői csoport csinálja, és  nagyon koherensen. A vezetőjük is bűnözői alkat.

hirklikk․hu

A kormány nem a megoldást, hanem a felelősöket keresi

Két gazdaságpolitika, két eltérő álláspontot képviselő szakember küzd egymással, ami nyilvánvalóan bizonytalanságot eredményez – vélik a Heti Egyenleg legutóbbi adásának vendégei, Csillag István volt miniszter és Szentpéteri Nagy Richard alkotmányjogász, politológus. Mindketten úgy gondolják, hogy a helyzet nem tartható fenn sokáig, bár Orbán Viktornak ez érdekében áll. Bánó András vendégei szerint a gazdaságfejlesztésért felelős Nagy Márton, aki most Orbán bizalmasaként nyeregben van, ügyesen használja az ismert paneleket, szóvirágokat, a pénzügyminiszter Varga Mihály hátrébb került a rangsorban, mert igyekezne a realitások talaján maradni. Kérdés, hogy a közvélemény mennyire érzékeli a kompetenciahiányt, miért nem látszik mindez a kormány népszerűségében? A kormány mindig megtalálja a felelősöket, nem a megoldásra, hanem a felelős megtalálására törekszik. Ha nincs felelős, talál, ha nincs konfliktus, csinál. A közvélemény pedig elhiszi a magyarázatot, mert az alternatíva nem elégíti ki.

Nemzetközi

Események

BIKT

Meghívó könyvbemutatóra: „Polikrízis a multipoláris világrendszerben”

Meghívó A Bibó István Közéleti Társaság és a Progress Alapítvány „Az összeomlás forgatókönyvei” sorozatban könyvbemutatót rendez 2024. január 11-én (csütörtök) 16.00 órától a Közép-európai Egyetemen (CEU), I. emelet, Tiered terem 1051. Nádor u. 15. Bemutatjuk a „Polikrízis a multipoláris világrendszerben” című tanulmánykötetet, amelyet Ágh Attila szerkesztett Előadók az egyes tanulmányok szerzői: Az euro-atlanti szövetségi rendszer kihívásai Balázs Péter Kína és az új világrend Kusai Sándor Zolt

DER STANDARD

Was ist ein ukrainischer Sieg, was eine russische Niederlage?

Az Európai Uniónak új Ukrajna-stratégiára van szüksége, és ez nem csak annyi tesz, hogy csökkentenie kell az Egyesült Államoktól való függőséget. Az uniónak a regionális és globális változások közepette ki kell használnia a bizonytalanság és a változás idejét – mutatott rá Mark Leonard, az Európai Külügyi Tanács elnevezésű intézet igazgatója, és a cikket a liberális bécsi lap is közölte. 

Az ukrajnai háború lassan két éve dúl, és Európa kutyaszorítóba került. Ukrajna-stratégiája három fő pilléren nyugszik. 

1. Az állam- és kormányfők megállapodtak az ukrán győzelem definíciójában, és ez magában foglalja Ukrajna területi épségének helyreállítását. Emellett vállalták, hogy addig támogatják Ukrajnát, amíg vissza nem szerzi a háború kezdetén elfoglalt összes területet. 

2. Az Oroszország-politika teljesen a gazdasági szankciókra és a nemzetközi elszigetelésre összpontosult. 

3. Európa függősége az Egyesült Államoktól a hidegháború óta nem látott mértéket öltött. Joe Biden kormánya jelentős diplomáciai, gazdasági és katonai forrásokat vetett be hogy biztosítsa Európa biztonságát és stabilitását. Ukrajna így területe mintegy 82 százalékát tudta tartani, míg Oroszországnak jelentős ember- és forrásveszteségeket kellett elkönyvelnie. Közben a NATO, amely Donald Trump elnöksége idején már szinte halottnak számított, ma erősebb, mint a hidegháború vége óta bármikor. 

Mostanra azonban mindhárom pillér megingott. Orbán Viktor vétóját ugyan sikerült elhárítani, de ez inkább jelképes győzelmet jelent Ukrajna számára, mert nem változtat azon, hogy tovább halasztódik a rendkívül fontos pénzügyi segély. 

A csatamezőkön patthelyzet alakult ki, amely Moszkva javára válik, mert a kezdettől fogva irreális várakozásokkal megterhelt ukrán ellenoffenzíva nem érte el bejelentett céljait. 

Emellett a szankciók hatásossága is megkérdőjeleződött, mivel a Politico portál egy vizsgálata kimutatta, hogy ezek sokkal kevésbé pusztítók, mint azt eredetileg feltételezték. 

Miközben Putyin a Közel-Keleten utazgat, és azzal fenyegetőzik, hogy új frontokat nyit Európában, Washingtonban egyetértés rajzolódik ki abban, hogy az Egyesült Államoknak a 2024-ben esedékes elnökválasztás után együtt kell működnie Oroszországgal.  

Európa stabilitása számára a legnagyobb fenyegetést az Egyesült Államok érdeklődésének csökkenése jelenti. Az európai vezetők legnagyobb aggodalma, hogy Trump visszatér a Fehér Házba, de a probléma túlmutat ezen. A jelek szerint még a Biden-kormányzat is változtatott a hangvételén. Egy Zelenszkijjel tartott sajtóértekezleten az elnök már nem azt mondta, hogy az Egyesült Államok támogatja Ukrajnát, „amíg kell”, hanem hogy „amíg tudjuk”. 

Nekünk tetszett

Jó Blog • 444․hu

Zoltán Gábor: 121 év háború

Mikor és hogyan kezdődött a kultúrharc, amelybe így vagy úgy mindenki belekeveredik? A Műút jóvoltából közöljük Zoltán Gábor esszéjét a magyar kultúra „történelmi nemzeti” és „modern polgári” irányzatai közötti viszály epizódjairól.

Impresszum

  • Alapító főszerkesztő: Kátai Gábor
  • Főszerkesztő: Bódi Anikó
  • Felelős kiadó: Koncz Imre, Budai Liberális Klub Alapítvány
  • Megjelenik hetente.
  • Információ | Kapcsolat | Feliratkozás a kiadványainkra | Leiratkozás | Adatvédelmi szabályzat

A Budai Liberális Klub Alapítvány civilek adományaiból működik. Kérjük, Ön is támogassa alapítványunkat tetszés szerinti összeg befizetésével a 11702036-20633987-es számlaszámunkra. Köszönjük.