Was ist ein ukrainischer Sieg, was eine russische Niederlage?

Adat Érték
Törzs

Az Európai Uniónak új Ukrajna-stratégiára van szüksége, és ez nem csak annyi tesz, hogy csökkentenie kell az Egyesült Államoktól való függőséget. Az uniónak a regionális és globális változások közepette ki kell használnia a bizonytalanság és a változás idejét – mutatott rá Mark Leonard, az Európai Külügyi Tanács elnevezésű intézet igazgatója, és a cikket a liberális bécsi lap is közölte. 

Az ukrajnai háború lassan két éve dúl, és Európa kutyaszorítóba került. Ukrajna-stratégiája három fő pilléren nyugszik. 

1. Az állam- és kormányfők megállapodtak az ukrán győzelem definíciójában, és ez magában foglalja Ukrajna területi épségének helyreállítását. Emellett vállalták, hogy addig támogatják Ukrajnát, amíg vissza nem szerzi a háború kezdetén elfoglalt összes területet. 

2. Az Oroszország-politika teljesen a gazdasági szankciókra és a nemzetközi elszigetelésre összpontosult. 

3. Európa függősége az Egyesült Államoktól a hidegháború óta nem látott mértéket öltött. Joe Biden kormánya jelentős diplomáciai, gazdasági és katonai forrásokat vetett be hogy biztosítsa Európa biztonságát és stabilitását. Ukrajna így területe mintegy 82 százalékát tudta tartani, míg Oroszországnak jelentős ember- és forrásveszteségeket kellett elkönyvelnie. Közben a NATO, amely Donald Trump elnöksége idején már szinte halottnak számított, ma erősebb, mint a hidegháború vége óta bármikor. 

Mostanra azonban mindhárom pillér megingott. Orbán Viktor vétóját ugyan sikerült elhárítani, de ez inkább jelképes győzelmet jelent Ukrajna számára, mert nem változtat azon, hogy tovább halasztódik a rendkívül fontos pénzügyi segély. 

A csatamezőkön patthelyzet alakult ki, amely Moszkva javára válik, mert a kezdettől fogva irreális várakozásokkal megterhelt ukrán ellenoffenzíva nem érte el bejelentett céljait. 

Emellett a szankciók hatásossága is megkérdőjeleződött, mivel a Politico portál egy vizsgálata kimutatta, hogy ezek sokkal kevésbé pusztítók, mint azt eredetileg feltételezték. 

Miközben Putyin a Közel-Keleten utazgat, és azzal fenyegetőzik, hogy új frontokat nyit Európában, Washingtonban egyetértés rajzolódik ki abban, hogy az Egyesült Államoknak a 2024-ben esedékes elnökválasztás után együtt kell működnie Oroszországgal.  

Európa stabilitása számára a legnagyobb fenyegetést az Egyesült Államok érdeklődésének csökkenése jelenti. Az európai vezetők legnagyobb aggodalma, hogy Trump visszatér a Fehér Házba, de a probléma túlmutat ezen. A jelek szerint még a Biden-kormányzat is változtatott a hangvételén. Egy Zelenszkijjel tartott sajtóértekezleten az elnök már nem azt mondta, hogy az Egyesült Államok támogatja Ukrajnát, „amíg kell”, hanem hogy „amíg tudjuk”. 

Hivatkozás
Forrás
Rovat
Megjelenés helye
Hírlevél