Póta Gyula

Megint bővült egy névvel örök veszteségeink listája: eltávozott közülünk Póta Gyula, mindannyiunk Gyulája. Tudtuk jól, hogy betegsége súlyos, de mégis abban reménykedtünk: még sokáig nem hagyja itt családját, barátait, kerületét. Kerületét, ahol kétéves kora óta lakott, és amelyet a rendszerváltás után nyolc évig polgármesterként, majd további négy évig alpolgármesterként szolgált.

Mindössze hatvanöt éves volt.

Emlékezzünk rá ezzel az 1994-es interjúval a Szabad Kikötőből:


Póta Gyula

A polgármester ma. És holnap?

pota-gyula-2004.jpgPóta Gyula, a II. kerület polgármestere a hivatalban, tehát a Mechwart téren öltönyös, tárgyszerű és határozott. Amikor a kerületi SZDSZ-irodában találkozunk, egy szakállas, farmernadrágos, tépelődő mai negyvenessel beszélgetek.

— Mit gondol, ismerik Önt a kerületi polgárok? És ha igen, milyen kép élhet bennük magáról?

— Nem hiszem, hogy különösebben ismert lennék. Nem erőltetem a minden áron való szereplést, és a protokoll sem igazán erős oldalam. Önmagában a szereplés nem vonz, csak akkor szeretek nyilatkozni, ha a munkámmal kapcsolatban mondanivalóm van. A sajtóval ezzel együtt mindig is barátságos viszonyra törekedtem. A titkárnőm tudja, hogy az újságírót soron kívül kell bekapcsolni. Nem is panaszkodhatom, csak egy esetben fordult elő, hogy ellenséges és rosszindulatú cikk jelent meg a működésemmel kapcsolatban: nemrég az Új Magyarország támadott meg egy Pasaréti téri bódé megszüntetése miatt.

— Ahogy elnézem, az önkormányzati üléseken határozottan kézben tartja a testületet. Ugyanakkor, ha kisebb körben beszélget, tele van kétségekkel, a dolgokat nagyon is a maguk ellentmondásában látja.

— Mindig is tartottam a rossz döntésektől. Az az álláspontom, hogy előbb mérjünk, aztán vágjunk. Az esetek többségében nem jó és rossz között kell dönteni, hanem mind a két oldalon méltányolandó érdekekről van szó. Szeretem pontosan felmérni a háttérben meghúzódó érdekeket, és szembesíteni őket egymással.

— Ez a polgármester feladata?

— A legfontosabb ügydöntő hatáskörök a képviselő-testületnél vannak. A polgármester dolga az, hogy megszervezze a képviselő-testület munkáját, biztosítsa a döntésekhez szükséges információkat, gondoskodnia kell arról, hogy minden érdekelt elmondhassa a véleményét, sőt, hogy ezek előre ütközzenek. Az egyeztetések lefolytatása a frakciók között, a döntéshozók meggyőzése koordináló, egyeztető, különböző érdekbeszámításos technikákat igénybe vevő munka.

— A polgármesternek ezek szerint minden előítélettől és elfogultságtól mentesnek kell lennie.

— Én az ilyen típusú polgármestert preferálom. Van egy másik típus is, amelyiknek víziói vannak, az egyes ügyekben előre elkötelezi magát, és ezt a döntést megpróbálja tűzön-vízen keresztülvinni. Ez is méltányolandó vezetői hozzáállás lehet, de a mi önkormányzatiságunk nem erre jött létre. A mai magyar önkormányzati modellben nem jó, ha a polgármester előre eldönti, hogyan kell a dolgoknak történniük.

— A tapasztalat az Ön által képviselt modellt igazolja, mert a II. kerületi Önkormányzatban tárgyszerű munka folyik. Nincsenek rosszízű ügyek, a pártpolitikai szemlélet sem akadályozza nagyon a munkát.

— Valóban sikerült megakadályozni, hogy minden kérdés átpolitizálódjék, és valóban nincsenek olyan szekértáborok, amelyek lehetetlenné tennék a munkát. Itt is voltak komoly politikai viták, például az Ady-iskola ügyében, de az kifejezetten politikai kérdés volt, amelyben ideológiai és értékrendbeli különbségek kerültek felszínre.

— Bár nem szeret magáról beszélni, azért jó lenne tudni valamit az életéről.

— Az eredeti szakmám közgazdász. A polgármesterség előtt tizenhárom évig az Akadémia Pszichológiai Intézetének voltam a gazdasági igazgatóhelyettese. Ezért a költségvetési gazdálkodás szabályaival tisztában voltam, ami sokat segített a mostani munkámban. Sikerült rövid idő alatt profi pénzügyi apparátust felállítanom. Az ÁSZ-vizsgálatok mindig pozitív eredménnyel végződtek. Ezt megelőzően sok mindennel foglalkoztam. Voltam vízmérőtechnikus, bedolgozó, sőt, keszonos is a metró Batthyányi és Moszkva tér közötti szakaszán. Különféle beosztásokban hat évet dolgoztam a Pannónia Szálloda- és Vendéglátóipari Vállalatnál.

— A II. kerülethez volt valami köze?

— Mezőkövesden születtem, de kétéves voltam, mikor felköltöztünk Pestre. Azóta lakom a II. kerületben. Édesanyám a Labanc utcai óvoda vezetője, az apám jogász volt. Mindketten korán meghaltak. A Rákóczi gimnáziumba jártam, ez akkor a főváros egyik legjobb gimnáziuma volt. A Kalefon nőttem fel, ahol suli után gyakran összejöttünk. Gyerekkoromban egyébként komolyan zongoráztam. 10 éves koromban még egy korosztályos Bartók-versenyt is megnyertem.

— Hogyan került a politika és az SZDSZ közelébe?

— Nem voltam igazán politizáló alkat, bár például 56 nagyon intenzíven él bennem. Tízéves voltam akkor, és állandóan az utcán csavarogtam. Emlékszem, ahogy sorbaálltunk kenyérért, s hogy nagyon élveztem a helyzetet. Mindenhez hozzászóltam, mindenben részt vettem. Olyan felszabadult életemben nem voltam, mint az alatt a 12 nap alatt. Aztán, amilyen éles ez a néhány nap, úgy esnek ki az emlékezetemből az utána következő évek. A gimnáziumi éveim második felében kezdtem ismét érdeklődni a politika iránt. A körülöttem levő világot — politikai szempontból — erőteljes kritikai attitűddel szemléltem, bár a KISZ-be én is beléptem. (Aztán 1973-ban ki is zártak, mert március 15-én olyan helyen tébláboltam, ahol az akkori hivatalos felfogás szerint nem kellett volna.) A következő nagy élményem a sereg volt, ahol nagyon jó társaság jött össze. Utána is összejártunk, és a rendszer megváltoztatásáról ábrándoztunk. Szerencsére tudtuk azt, hogy milyen keveset is tudunk a világról, úgyhogy az egész társaság csakhamar átment önképzőkörbe. Filozófiát, szociológiát, közgazdaságtudományt tanultunk saját kedvtelésünkre. Éveken keresztül rendszeresen találkoztunk a Hungáriában, aztán az én lakásomon tartottunk olyan repülőegyetem-féle összejöveteleket. 1977–78 táján Szabó Miklós is járt hozzánk. Előadást tartott, mi jegyzeteltünk, aztán megbeszéltük. Tízen, tizenketten voltunk, komolyan dolgoztunk. A filozófia, annak is a társadalommal és az emberrel foglalkozó része mindig is érdekelt, de elég korán beláttam, hogy nem lesz belőlem professzionális filozófus. Úgyhogy kizárásos alapon jutottam végül is a közgázra.

— És az SZDSZ-be?

— 1987 táján ott sertepertéltem szinte minden politikai mozgalom körül. Beléptem a Szabad Kezdeményezések Hálózatába, onnan egyenes út vezetett az SZDSZ-es alapító tagságig, Hogy végül SZDSZ-es lettem, abban szerepe lehetett a filozófia iránti vonzódásomnak, hogy Kis János és a többiek szamizdatjain nőttem fel. Aztán jött a napi munka. 88 végén elkezdtük csinálni a helyi csoportot. Nem ment könnyen, mert tagjaink közül sokan idegenkedtek minden pártra emlékeztető képződménytől. A szervezők közül néhányan ügyvivők lettünk, s a feladatokat elosztottuk egymás között. Egyik ilyen volt a tanáccsal való kapcsolattartás. Ezt mindenki megpróbálta lepasszolni, a többség jobb szeretett volna az ellenzéki kerekasztal tagjaként az MSZMP-vel tárgyalni. Más jelentkező híján elvállaltam. Onnantól kezdve én jártam a tanácsülésekre, a tanácselnök által tartott tájékoztatókra, később a VB-ülésekre. 1990-ben jöttek az önkormányzati választások. Nekem jutott a kampány szakmai része, eljártam az önkormányzati törvénnyel kapcsolatos vitákra, szerveztem a leendő frakciót. Úgy lettem polgármesterjelölt, hogy társaim azt mondták, én fogom vezetni a listát. Soha nem gondoltam komolyan, hogy belőlem polgármester lesz. Még nagyon is bennünk volt a tavaszi vereség. Amikor aztán megnyertük a választásokat, meglehetős szorongással fogadtam a gratulációkat. Végül is az SZDSZ, a FIDESZ és a két MSZP-s tag választott meg.

— Tudta, mi vár magára?

— Sejtettem, bár még csak hasonlót sem csináltam soha. Emlékszem, ahogy első nap először beléptem elődöm szobájába. Beadták a postát, nézegettem, próbáltam kitalálni, melyik ügy kire tartozik. Ráadásul mindenki megjelent, akinek az elmúlt tíz évben valami ügye volt, és úgy gondolta, itt az idő, hogy az igazát bebizonyítsa.

— A munkatársai hogyan fogadták?

— Szerintem jól, és azóta is korrekt a kapcsolatom a testület tagjaival. Úgy érzem, ez alatt a négy év alatt a hivatal is elfogadott. Mielőtt jöttem, elég nagy volt a menekülés. Ezért a megválasztásomat követő napon összehívtam az összes vezetőt, és közöltem, hogy nyugi, senkit nem fogunk politikai okokból bántani, csak a szakmai teljesítményt nézzük. Volt is hatása, megnyugodtak a kedélyek. Az idők során a régi vezetés jórészt kicserélődött, de mindez megfontoltan, kulturáltan történt, úgy, hogy senkit nem rúgtunk ki.

— Mit gondol, végül is a polgár számára van érzékelhető különbség az egykori tanács és a mai önkormányzat között?

— Én úgy gondolom, hogy az önkormányzat nem csak a Mechwart téri hivatal, hanem elsősorban az iskolák, az óvodák, a rendelőintézetek. Az is érezhető, hogy a polgárok sokkal nagyobb öntudattal viszonyulnak a saját ügyeikhez. Célunk, hogy akik ezen a területen dolgoznak, szolgálni akarják a lakosságot. De még a folyamat elején vagyunk.

— A Keleti Károly utcában lakik, egy kopott bérházban. Megvette már a lakását?

— Egy 52 m²-es, kétszobás lakásban lakom. Nemrég jelölték ki a házat eladásra. Vételi kérelmemet a választást követő napon fogom benyújtani.

— Kicsit élhetetlennek tartják, s nem fűződik a nevéhez semmiféle korrupciós ügy. Ez igen ritka ma Magyarországon, ahol a politikus egyet jelent a megvesztegethetővel.

— Az a tapasztalatom, hogy — ami az önkormányzatokat illeti — a közvéleményben kedvezőtlenebb kép él a valóságosnál. Minden érdemi döntést a testület hoz meg, ott pedig egymás körmére néznek a szemben álló felek. A döntés-előkészítői folyamat korrupciós célzatú manipulálását, persze, nem lehet teljesen kizárni, de engem például a négy év során — akár hiszi, akár nem — meg sem próbáltak megvesztegetni. Úgy, hogy könnyű dolgom lenne, ha vagyonnyilatkozatot kellene tennem: sem saját tulajdonú lakásról, sem telekről, sem üdülőről vagy más efféléről nem kellene számot adnom.

— Család?

— Feleségem matematikus, számítástechnikai területen dolgozik. Egy lányunk van, most elsős az Áldás utcai iskolában. Csodálatos kis teremtés. Polgármesterkedésem legnagyobb tehertétele, hogy vasárnapi apukának is csak némi jóindulattal vagyok tekinthető.

— Kocsival viszi?

— Márminthogy én? Még sohasem fordult elő, hogy én vittem volna. Egyébként sincs kocsink. Nekem még jogosítványom sincs.

— Könyv, színház, mozi?

— Valamikor nagyon sokat jártam színházba, moziba, és rengeteget olvastam. Szokásom volt például, hogy évente újraolvastam az összes Shakespeare-t. Mióta polgármester vagyok, ennek vége. Szinte csak újságot olvasok, s ami azelőtt elképzelhetetlen lett volna, krimit.


A katonaságnál Miklós barátjával
1994-ben
Búcsúztatása az Óbudai temetőben

Hozzászólások

BeküldőVendégbe 2011/07/07 20:05

Nagyon fájdalmasan érintett  a halála! Tudtuk, hogy súlyos betegségben szenved, de elvesztésére nem gondoltunk, vagy nem akartunk gondolni rá. Megtiszteltetés volt vele dolgozni!!! Neki nem volt ellenzéke, de voltak munkatársai, barátai.Hihetetlenül művelt, nagy tudású ember volt. Sokat tett a kerületben lévő iskolákért, a színvonalas oktatásért! Az Isten áldjon Gyula! Béresné Nagy Ildikó