állam

A posztkommunista rendszerek anatómiája, 2. előadás

CEU, Nádor u. 15., 103-as terem
Házigazda

Magyar Bálint és Madlovics Bálint kurzusa a CEU Bibó István Szabadegyetemen

Alapfogalmak: informalitás, patronalizmus, maffiaállam

A kurzus új fogalmi készletet kínál a posztkommunista rendszerek megértéséhez. Ennek alapfogalmait tekintjük át ezen az alkalmon: az informalitást, a patrónus-kliens viszonyokat, valamint az állam egy sajátos típusaként definiáljuk a maffiaállam fogalmát.

A szervezeti kriminológia aszerint rendszerezi a bűncselekményeket, hogy milyen szervezet követte el azokat. Így különböztet meg vállalati bűncselekményt és állami bűncselekményt. A kormányzat és vállalatok azonban esetenként együttműködhetnek, sőt egyenesen ösztönözhetik, segíthetik egymást bizonyos bűncselekmények elkövetése érdekében. Így jön létre még három kategória: az állam által előmozdított vállalati bűnözés, a vállalat által előmozdított állami bűnözés és a két szereplő egyenrangú közreműködése esetén: az állami-vállalati bűnözés. „A kormányzati bűnözés leginkább a fehérgalléros bűnözéssel rokon. Az állami bűnözés az állam vagy annak szervei által végrehajtott makroszintű sérelem. A politikai fehérgalléros bűnözés pedig olyan bűnözés, amelyet kormányzati pozíciókat elfoglaló személyek vagy azok hálózatai folytatnak annak érdekében, hogy gazdasági vagy politikai előnyöket szerezzenek maguknak vagy pártjaiknak.”

Nemcsak állami bűnözés létezik azonban, hanem bűnöző állam is, vagyis olyan állam, amely rendszeresen, tudatosan és kártékonyan sérti és csorbítja saját állampolgárai alapvető jogait. Egy ilyen államon belül rendkívül szoros a különböző közbeszerzésekből, pályáztatásokból élő gazdasági társaságok és a valójában a hatalom céljait kiszolgáló, politikai bábokként funkcionáló civil társadalmi szervezetek összefonódása az állammal, a kormányzattal. Ilyen esetekben a korrupció és az elnyomó rendszer szereplői ezer szállal kötődnek egymáshoz. De érdemes a szóba jöhető államokat tipizálni azok fő bűnözői tevékenysége szerint. Ennek nyomán megkülönböztethetünk bűnöző államot, amelynek a központi projektjét emberiség elleni bűncselekmények” képezik; elnyomó államot, melynek központi projektje állampolgárok vagy azok csoportjai alapvető emberi jogai érvényesítésének szisztematikus megtagadása”; korrupt államot, mely az államnak annak vezetői, rokonai és hozzájuk kötődő személyek javára történő szisztematikus fosztogatása”; és végül gondatlan államot, melyet az jellemez, hogy elmulasztja enyhíteni azokat a szenvedéseket, melyek ügyében az állam tehetne lépéseket.” A bűnöző államot természetesen az idézett „állami projektek” különböző típusú kombinációi jellemezhetik.


A cikk rövidített változata megjelent az Élet és Irodalom LIX. évfolyam 44. számában.

Rádai Eszter interjúja Magyar Bálinttal

Magyar polip – a szervezett felvilág – 2001-ben ilyen címmel írt cikket „az egész pályás lenyúlást alkalmazó, a jogállam intézményrendszerét és erkölcsét szétzüllesztő” Fideszről, illetve az általa berendezett világról, ahol „a demokratikus intézményrendszer keretei között működő hatalom maffiamódszereket alkalmazva, állami segédlettel terjeszkedik lefelé”, és ahol „az állam nem a maffia eszköze, hanem maga a maffia”, amely „az államhatalom teljes fegyvertárával dolgozik politikai és gazdasági érdekei érvényesí­té­séért”. De „még nem dőlt el, hogy a végrehajtó hatalom teljes mértékben maga alá tudja-e gyűrni a független hatalmi ágakat és intézményeket” – így zárta tizenkét éve írását. 2010-ben a kérdésre megszületett a válasz: „Semmi sem változott, sem a szándék, sem a cél, csak a feltételek: a kétharmados parlamenti többséggel jórészt megszűntek a hatalomgyakorlás intézményes korlátai” – írta néhány hónappal a választás után A visszautasíthatatlan kétharmados ajánlat – A Fidesz autokratikus kísérlete című cikkében. „A párt után (…) az állam is egyetlen személy fennhatósága alá került, és az engedelmességre kényszerítés Fideszen belül alkalmazott technikáit ma már a társadalom egészén alkalmazza”.

Polgárnak lenni...

1027 Budapest, Margit körút 48. I. emelet
Vendégek
  • Bojár Gábor, a Graphisoft tulajdonosa
  • Haraszti Miklós, az EBESZ volt sajtószabadság-megbízottja
  • Ungváry Rudolf közíró
A polgár nehezen meghatározható, többjelentésű fogalom. Politikai értelemben: a jogokkal bíró állampolgár. Gazdasági helyzete, ha tetszik, osztálytudata szerint ma már nem csak az üzletember polgár, hanem szinte minden adózó személy, alkalmazott vagy értelmiségi, aki önálló munkájából, szaktudásából él. Társadalmi megközelítésben a polgár a közjó iránt felelősséget vállaló, a közműveltséget gyarapító, helyi vagy globális erőfeszítéseknek elkötelezett, a nyilvánosságot vállaló személyiség. Vendégeink vitathatatlanul megfelelnek ezeknek a kritériumoknak. Arra keresünk tőlük választ: milyen kihívás ma Magyarországon polgárnak lenni, mit várnak el polgártársaiktól, mit várhat el a polgár az államtól, és mibe nem szeretné, hogy az állam beavatkozzon.