közlekedés

Merre tart a 4-es metró?

II., Margit krt. 48., I. em.
Vendégek
  • Molnár László, a Főmterv Zrt. vezérigazgatója
  • Vitézy Dávid, a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület (VEKE) szóvivője, a BKV Felügyelő Bizottságának tagja
Házigazda
  • Dr. Dancs Gábor fővárosi képviselő (SZDSZ), a közösségi közlekedés tanácsnoka
A főváros arculatát, mindennapjait a jövőben alapvetően meghatározó közlekedési és városépítészeti fejlesztés, a 4-es metró az utóbbi hetekben ismét a figyelem középpontjába került. Hosszú évek előkészítő munkája után megkezdődött az építkezés; ezt jelzik az útlezárások és a tereken magasodó daruk. A hatalmas beruházás kényszerű késlekedésének nem várt hozadéka is lehet: mivel folyamatban lévő, sőt bizonyos elemeiben még meg sem kezdett beruházásról van szó, a metróépítés az Európai Unió Kohéziós Alapjának támogatására is igényt tarthat.

Ki fizeti a buszkalauzt?

II., Margit krt. 48., I. em.
Vendégek
  • Kéthelyi József, a Budapesti Közlekedési Szövetség Kht. ügyvezető igazgatója
  • László János, a Kerékpárosklub elnöke, a Critical Mass biciklis felvonulások szervezője
Házigazda
  • dr. Dancs Gábor fővárosi képviselő (SZDSZ), a közösségi közlekedés tanácsnoka

Közösségi közlekedés Budapesten

„A közösségi közlekedés a világon sehol nem helyezhető tisztán üzleti alapokra, mert a menetdíjbevételek nem fedezik a hálózat kiépítésének, fenntartásának és üzemeltetésének költségeit. Sok pénzt felemésztő iparág ez, ahol az anyagi haszon nem a vállalatnál, hanem a társadalom szintjén jelentkezik… Negyven-ötven százalék: bármely tömegközlekedési hálózat a költségeiből ennyit képes a jegyeladásból fedezni. A BKV teljesítményének ezen mutatója nem lóg ki a nemzetközi mezőnyből. A hiányt, ahogy mindenütt a világon, az állam — a központi kormányzat, a város, a tartomány — fedezi… A BKV-nak ma hárman dobják össze a pénzt: a fizető utasok, a főváros és az állam. Mivel a főváros szabad felhasználású bevételeinek oroszlánrésze az iparűzési adóból, az állami bevételek pedig valamennyi magyar adóforintjaiból állnak össze, az állítás tovább finomítható: a vállalatot a fizető utasok, a fővárosi cégek és valamennyi magyar adófizető tartja el.” (Kulcsmondatok Dancs Gábornak a Magyar Narancs című hetilapban megjelent tanulmányából.) A Budai Liberális Klub februári estjén a BKV helyzete mellett foglalkozni szeretnénk a budapesti elővárosi vasút (S-Bahn) megvalósításának lehetőségeivel, az ütemes menetrend előnyeivel és hátrányaival, a belvárosi forgalomcsillapítással és a városi bicikliközlekedéssel is. Olyan hatalmas, komplex témacsoport ez, amely mindannyiunk hétköznapjait érinti.
Miközben a főváros népessége 1980 óta folyamatosan csökken, addig az agglomeráció — különösen a budai oldalon — egyre gyarapodik. Évente 16–18 ezren költöznek ki a Budapest környéki településekre. Nagykovácsi, Üröm, Budakeszi, Diósd lakossága például 70%-kal nőtt kimondottan a szuburbanizáció következtében. Tekintettel arra, hogy a munkahelyek nagy része továbbra is Budapesten van, a főváros közúthálózatát terhelő forgalom nem csökken, sőt, a nagyobb távolságok miatt, az úthasználat mértéke inkább növekszik. A fővárosban az ezer lakosra eső személygépkocsi-ellátottság mértéke az országos átlagot meghaladva nő, 1975-ben 84, 1991-ben 250, 2000-ben 309 személygépkocsi jutott ezer lakosra.