egészségügy

Az első év után látszik már valamilyen eredménye a vizitdíjnak és a napidíjnak?

A vizitdíj az orvosoknál marad, aminek eredményeképpen a háziorvosok bevétele átlagosan havi 180 ezer forinttal emelkedett. A vizitdíj adja a háziorvosok teljes bevételének a negyedét. A vizitdíjból tudják a háziorvosok felújítani és kényelmesebbé tenni a rendelőjüket, kifizetni az újabb műszereket és javítani az ellátás minőségét. A napidíjakból a kórházaknak havi több millió forint bevételük származott, amit fejlesztésre, modernizálásra, az orvosok és a nővérek jövedelmének javítására fordítottak. Ez az egyik eredmény.

Egészségügyi reform

I. kerületi SZDSZ-iroda, 1011 Fő u. 4-6.
Vendégek
  • Horváth Ágnes egészségügyi miniszter
Házigazda
  • Kóka János pártelnök

Parlamenti szavazás után, népszavazás előtt

Ingyenesség vagy minőség?

1027 Budapest, Margit körút 48. I. emelet
Vendégek
  • Ungár Klára, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár főigazgató-helyettese
  • Molnár Lajos volt egészségügyi miniszter
Házigazda
  • Krasznai Éva szakújságíró

Az egészségügyi reformról — demagógia nélkül

A március 9-i népszavazás előtt nemcsak a vizitdíjról és a kórházi napidíjról, hanem az egészségügyi reform komplex folyamatáról, a betegellátás rendszerének átalakításáról, a közeljövő feladatairól, a magánbiztosítók szerepéről beszélgetünk a Budai Liberális Klub februári estjén. Vendégünk lesz a korábban politikusként ismert egészségügyi közgazdász, Ungár Klára — aki jelenleg az OEP általános főigazgató-helyettese —, valamint a reformot elindító volt egészségügyi miniszter, Molnár Lajos, aki jelenleg is liberális országgyűlési képiviselő.

A történet magva, hogy Orbán Viktor megértette: sokat tett az ország kettészakításáért, de nem eleget. A nagyobbik fél a baloldalon maradt. Ebből kell minél nagyobb karéjt lekanyarítani, ennek instrumentuma az ún. szociális (valójában szocialista) népszavazás. A maga logikájában tiszta és briliáns stratégia ez, amit jól szolgál a strukturális reformok szükségszerű népszerűtlensége, a kormányzati teljesítmény hiátusai, a nagyobbik koalíciós párton belüli frakciókba tömörödő kádárista belső ellenzék és mindenekfelett az egész kormányzati munka kommunikációja.

Interjú Molnár Lajossal, az SZDSZ egészségpolitikusával, a Szent István Kórház főigazgatójával

A magyar lakosság egészségi állapota rendkívül rossz. A várható élettartam alacsony. Ha a 15–59 éves korosztály halandósága a csehországi szinten állna, akkor évente 13 ezerrel kevesebb haláleset történne Magyarországon. A lakosság rossz egészségi állapotához az egészségügyi rendszer válsága társul. Az egészségügyi rendszer a magyar gazdaság válságágazata, az elhalasztott és egymásra torlódó átalakítási teendők miatt helyzetének reménytelensége csak a mezőgazdaságéhoz fogható. Mi történt az elmúlt négy év alatt ezen a területen? Milyen terápiát ajánl az SZDSZ a magyar egészségügy meggyógyítására?

Legyen az orvosoké a rendelő!

Vakító ellentmondás

Két épület áll a Csatárka út és a Pitypang utca kereszteződésénél. Az egyik az orvosi rendelő, a másik a gyógyszertár. Az egyiknek a fala a felismerhetetlenségig össze van firkálva, a másik évek óta vakító fehér. A két épület állapota közötti különbség jól szimbolizálja az egészségügy felemás állapotát.

Kegyes halál, nehéz kérdések

II. Margit krt. 48., I. emelet
Vendégek
  • Bitó László biológus-író, az Eutanázia vagy eutélia című kötet szerzője
  • Runa Hellinga holland újságíró
  • Dr. Szebik Imre orvos, bioetikus (SOTE Magatartástudományi Intézet)
Házigazda
  • Papp Ágnes

Eutanázia Magyarországon és a világban

Patikába kéne menni…

Valamilyen kifürkészhetetlen oknál fogva a gyermekeink mindig szombat délután vagy éjjel lázasodnak be. Gyakorló anyaként egy kis láztól már nem esem pánikba, de lázcsillapítóra szükség lenne. Természetesen az előző megfázás alkalmából az utolsó tabletta is elfogyott. A legközelebbi ügyeletes gyógyszertár a Déli pályaudvarnál vagy a Frankel Leó úton van. Hidegkútról ez a túra több mint 10 km autóval. Taxival kb. 5000 forintba kerül. Éjjel szinte lehetetlen eljutni az ügyeletes gyógyszertárba busszal-villamossal. Ha mégis eljutunk az ügyeletes gyógyszertárig, akkor a számla 300 Ft+áfával kezdődik, ez az ügyeleti díj.