önkormányzat

Önkormányzatiság Autokráciában

1027 Budapest, Margit körút 48., I. emelet
Vendégek
  • Örsi Gergely, a II. kerület polgármestere
  • Gegesy Ferenc, Ferencváros korábbi polgármestere
Házigazda
  • Koncz Imre

Hogyan lehet ma sikeres egy ellenzéki önkormányzat?

A 2010-es rendszerváltás az önkormányzatok világában is új helyzetet teremtett. A fontos dolgok közül egyre kevesebb dől el helyben és egyre több az uralkodó (párt) közelebbi és távolabbi környezetében. Dunaszerdahely polgármesterének nem kell tartania attól, ami anyaországi kollégái számára mindennapi tapasztalat: pénzügyi önkény, vagyontárgyak elrablása, egyeztetés nélküli törvényhozás és rendeletalkotás, ad hoc kormányzás. Az új rezsim legnagyobb kárvallottjai az ellenzéki vezetésű települési önkormányzatok.

Elődöm és utódom

1027 Budapest, Margit körút 48., I. emelet
Vendégek
  • Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere
  • Gegesy Ferenc, Ferencváros korábbi polgármestere
Házigazda
  • Kuncze Gábor

Szemben a széllel

Sok önkormányzat van szerte az országban, amelyet ősszel, egy évtized után hódított vissza a mai ellenzék, de Ferencváros az egyetlen, ahol az új polgármester együtt dolgozik a Fidesz előtti korszak egykori polgármesterével. Igazából az a furcsa, hogy másutt nincs így. A korábbi sikeres SZDSZ-es polgármester, Gegesy Ferenc már a kampányban is segítette a független Baranyi Krisztinát, aki – legalábbis hivatali ideje elején – számít előde tapasztalataira.

Hogyan tovább, ellenzék?

1027 Budapest, Margit körút 48., I. emelet
Vendégek
  • Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő
  • Kerpel-Fronius Gábor, Budapest főpolgármester-helyettese
Házigazda
  • Szentpéteri Nagy Richard politológus

Új helyzet, új lehetőségek – ellenzéki politizálás az önkormányzati választások után

Az október 13-i önkormányzati választások eredménye azt mutatta, hogy az országban – főként a városokban – valami nagyon megváltozott. A brutálisan erős kormánypropaganda, a másként gondolkodók és főként a másként cselekvők hatósági vegzálása, az egzisztenciális kényszerítés és megfélemlítés ellenére, valamint az emelkedő bérek (!) dacára roppant érzékeny veszteségeket szenvedett el a Fidesz.

Rendszerváltás '30 — Tanácsból Önkormányzat

1027 Budapest, Margit körút 48., I. emelet
Vendégek
  • Demszky Gábor
Házigazda
  • Koncz Imre

Most az a szokás, hogy hamisítják a múltat…
én ott voltam, és jó a memóriám
Úgy volt, ahogy volt
(Bródy János)

Másnap – Ébredés a győzelemre

Sorozatunkban megszólaltattuk az Ellenzéki Kerekasztal egykori tárgyalóit, majd a jelen politikusait kérdeztük, hogy milyen tanulságokkal, felismerésekkel szolgálnak számukra az 1989-90-as évek eseményei. Most Budapest egykori főpolgármestere számol be arról, miért nem volt központi téma a rendszerváltás előkészítésekor az önkormányzatiság, a helyi politika kérdése. Hogyan lett a Demokratikus Ellenzék legendás alakjából egyszer csak főpolgármester-jelölt. Milyen nehézségeket okozott a „90 nyarán erőltetett menetben összerakott önkormányzati törvény.

Önkormányzatok – választás után

1027 Budapest, Margit körút 48., I. emelet
Vendégek
  • Hann Endre kutató, Medián Kft,
  • Wittinghoff Tamás, Budaörs polgármestere
  • Zongor Gábor, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége főtitkára
Házigazda
  • Kollár György 

Az önkormányzatokat meghatározó törvények utolsó pillanatban való megváltoztatása előre lefutottá tette a választást. A kispártok és a civilek szinte lehetetlen helyzetbe kerültek. A képviselő-testületekbe alig kerülhetett be ellenzéki képviselő. Néhány helyen, így Budaörsön is mégis csoda történt. Vendégeinktől arra keresünk választ, hogyan fognak működni az új önkormányzatok. Az egyneműség a hatékonyságot fogja-e növelni, vagy színvakká válnak a testületek, és fontos nézetek maradnak figyelmen kívül? Inspirál-e vagy egyszerűen csak kényelmetlen az ellenzék jelenléte? Van-e szerepe egyáltalán a polgármester korábbi teljesítményének a választási eredményben, vagy mindent visz a pártszimpátia?

Póta Gyula alpolgármester álláspontja

Fény az alagút végén

Póta Gyula, a költségvetésért felelős alpolgármester szerint a jelenlegi önkormányzati vezetés egyik legfontosabb feladata, hogy a jelentős strukturális működési hiányt eltüntesse a kerületi büdzséből. Az eredeti szándékok szerint már az idén megszűnt volna a hiány, de a központi forrásokból a vártnál lényegesen kevesebb pénz érkezett. Újabb nehéz év vár tehát az önkormányzat által működtetett intézményekre, de talán az utolsó — a fiskális szigorúságáról híres alpolgármester szerint látni a fényt az alagút végén, és jövőre a működési kiadások és bevételek egyenlege hosszú idő után ismét nulla lesz.
A honi közmeghallgatásokra, lakossági fórumokra betévedő szemlélőnek, kevés kivételes esettől eltekintve, örökre elmegy a kedve az ilyesfajta társadalmi részvételtől. Az itt folyó viták parttalannak tűnnek, sokszor igen szerteágazók, s csak a legritkább esetben hoznak valamiféle eredményt. Nem is igen hozhatnak, hiszen a fórumon részt vevők összetétele esetleges, az egyes ügyekben erősen motiváltakon kívül más az ilyen alkalmakon ritkán jelenik meg. Ezért az itt kialakuló vélemények legitimitása csekély.
A II. kerületi önkormányzat képviselőtestülete ellenszavazat és tartózkodás nélkül, egyhangúlag elfogadta a kerület 2003. évi költségvetését. A rendelet elfogadását a Szabad Demokraták Szövetsége is támogatta, bár a liberálisoknak jó néhány ponton vannak fenntartásaik, s szerintük ilyen mértékű költségvetési hiány még középtávon sem kezelhető. Az alábbiakban Póta Gyula szabad demokrata alpolgármester és Koncz Imre, az SZDSZ-frakció vezetőjének véleményét olvashatják.
Október 20-án országszerte lezajlottak az önkormányzati választások. A II. kerületben élők úgy döntöttek, leváltják Bencze B. György eddigi polgármestert és a városrész fideszes vezetését. A korábbi demokratikus választások tapasztalatai alapján konzervatívnak tartott kerület polgárai most a Magyar Szocialista Párt és a Szabad Demokraták Szövetsége polgármester-jelöltjének, Horváth Csabának szavaztak bizalmat, és nyolc szabad demokrata, illetve hét szocialista jelöltet is bejuttattak a képviselőtestületbe.
A Budai Polgár című lapban már hónapok óta zajlik a vita a Lajos utcai szociális bérlakásépítésről, de az álláspontok továbbra sem közeledtek. A liberálisok szerint felelőtlen pénzpocsékolás történt, és az építkezés megkezdésekor (2001-ben) döntési helyzetben lévő polgármester, Bencze B. György (Fidesz), illetve a program másik életre hívója, dr. Szieberth Istvánné (MDF) nem megfelelően bánt a közvagyonnal. Szieberth Istvánné — aki jelenleg is kerületi képviselő és lakásügyi tanácsnok — viszont továbbra is helyes döntésnek tartja a szociális bérlakások felépítését.