Az elnembocsátott légió

Dátum
Helyszín
1027 Budapest, Margit körút 48., I. emelet
Vendégek
  • Gyekiczki András, a BM egykori kabinetfőnöke
  • Kenedi János író, az 56-os Intézet munkatársa
  • Széky János publicista
Házigazda
  • Koncz Imre

Titkosszolgálatok a rendszerváltáskor

Spiró egyszer azt mondta, hogy le volt zsírozva az egész rendszerváltás. De ő is csak az érzéseire hagyatkozva jelenthette ezt ki. Annyi biztos, hogy semmiről nem lehet tudni semmi biztosat. Mindent átitat a hülye titok, ami csak félelmet, görcsöt termel. Vajon emiatt a titkolózás miatt nem élte meg Magyarország euforikus felszabadulásnak a rendszerváltást? Mit tudnak, mit gondolnak minderről a téma kutatói? Milyen dokumentumok kutathatók, melyek vesztek el mindörökre? Lehet, hogy a KGB-nek mindenből volt még egy?

Mi van, mi lehet az elhíresült, soha nyilvánosságra nem hozott szalagokon? És hová állt át a személyi állomány? Létezik-e az elnembocsájtott légió? És ha igen, kinek a szolgálatában áll? Manapság vajon milyen szerepet játszanak, befolyásolhatják-e még az ország sorsát?

Széky János nem rég megjelent Bárányvakság című könyvében hosszú fejezetet szentelt a továbbélő titkosszolgálatok politikacsináló szerepének.

Kenedi János Hálózati munkára nem alkalmas – K. belügyi iratfelmérő újabb jelentései című friss kötetében az állambiztonsági múltról és annak feltárásáról, illetve fel nem tárásáról van szó. A demokrácia napvilágánál próbál bemutatni egy viszonylag magas rangú volt állambiztonságiakból álló érdekhálózatot- az ő szavával: a veteránokét-, melynek ma is hatalma van a politikában, gazdaságban és a médiában.

Gyekiczki András 1994 és 98 között Kuncze kabinetfőnökeként közelről élte meg az e téren dúló politikai csatározásokat.

Érdekes beszélgetésnek ígérkezik. Jöjjön el, és tegye fel Ön is a kérdéseit!

(A szerzők kötetei a helyszínen 25% kedvezménnyel megvásárolhatók.)

Videófelvétel