kormány

Nyugaton a helyzet változatlan

Nem szabad beugrani a közvélemény-kutatásoknak, illetve összefüggéseiben kell értelmezni őket. Egyszerre lehet igaz, hogy a Fidesz több mint egymillió 2010-es szavazóját mára elvesztette, de a második kerületi időközi választások szinte hajszálra ugyanazt az eredményt mutatják, mint Orbán uralomra kerülésekor. Mert egy dolog biztosan nem változott, s ez a legfőbb tanulsága a szavazásnak: a létező ellenzék nem jelent alternatívát a választóknak.

Az ellenzéki jelöltek nem értették meg a helyzetet. Hazai pályán Láng Zsoltot, a polgármestert nem tudják legyőzni, Láng Zsolt, a kormány embere viszont verhető.

Ha lett volna valaki, aki mindazt a szemébe vágja a Fidesz jelöltjének, ami miatt az a bizonyos egymillió elhagyta a kormány táborát, akkor talán a hiányzó 40%-ot is el lehetett volna csábítani az urnákhoz. Akkor akár országos esemény is lehetett volna ez az időközi választás.

A szijjártói kinyilatkoztatás értékes és fontos mérföldköve a legújabbkori össznemzeti számonkérősdinek. Nem csak a múlt bűneinek feltárásában zsinórmérték, de abban is unikum, hogy határtalan lehetőségeket nyit meg a bűnbakok keresésben, csak tágabban kell értelmezni a szóvivői gondolatot. A magyar történelemben sokan hoztak rossz, vagy legalábbis nem egyértelműen jó döntéseket, vagy egyszerűen olyanokat, amelyeknek „nagyon komoly hatásaik és következményeik” voltak a haza jövőjére nézve. Sajnálatos, hogy Szijjártó leragadt a Fidesz jól ismert judeo-euro-bolsevik összeesküvés-elméleténél, és szűklátókörűen csupán a két Fidesz-kormány közti miniszterelnököket vitetné bíróság elé. Nevetséges ez a kisstílűség, ennél már Bolond Istók is elegánsabban ragad dorongot: „No hát, no!” így kiált; „én uram isten! Csak rajta! hadd lám: mire megyünk ketten!”

Lássuk hát, hogy mire megyünk Szijjártóval ketten!

Beszélgetés Fodor Gáborral, az SZDSZ elnökével

A június 7-i európai parlamenti választások igazi tétje, hogy ki lesz a harmadik erő Magyarországon: az árpádsávos szélsőségesek vagy a liberálisok — jelentette ki a Szabad Kikötőnek Fodor Gábor. Az SZDSZ elnöke szerint Magyarországnak a gazdasági válság mellett a társadalmi válságra is mielőbb demokratikus választ kell adnia.
Vasárnap az SZDSZ Országos Tanácsa hosszú vita után kétharmados többséggel 62–21 arányban Bajnai Gordon kormányra lépését támogatta. Én is a támogatók között voltam. Nehéz döntés volt. A szocialistákra kellett szavazni, hogy az állami paternalizmus készülődő hívei legalább egy kicsit később kerüljenek hatalomra.