Rablóból nem lesz pandúr

Még mindig rengeteg az óriásplakát a kerületben

Jó lenne, ha bízhatnánk abban, hogy a hivatalok mindenkivel betartatják a jogszabályokat. Tudjuk, hogy ez nem így van. Közemberként észrevesszük, hogy a szomszéd bármit megtehet, a hatóság félrenéz. Önkormányzati képviselőként igyekszünk a kerületi jogszabályok hálóját mind szorosabbra fonni, a renitensek és a jól értesültek mégis újabb és újabb kiskapukat fedeznek fel.

Testületi ülésen, ha rákérdezünk egy-egy kirívó esetre, jön a magyarázkodás, hogy már késő, meg hogy túlterhelt a hivatal, és egyébként is a képviselő ne szóljon bele a hatósági munkába. Az a jegyző és talán áttételesen a polgármester felelőssége. Hát akkor itt az ideje, hogy intézkedjenek!

A kerületben jó ideje akadálytalanul, gomba módra szaporodnak a különböző hirdetőeszközök — óriásplakátok, citylightok, vadplakátok.

Tehetetlenkedő hatóság

Építési hatóságunk, struccpolitikát folytatva, egyszerűen nem vett tudomást a lassan mindent elborító plakáttengerről. A képviselő-testület — látva a hatóság tehetetlenkedését — úgy döntött, hogy külső segítséggel megtámogatja az Építési Iroda munkáját. Pályázaton kerületi reklámgazdát kerestünk, aki majd az iroda helyett felméri a reklámhelyzetet, és kezdeményezi a szabálytalan, engedély nélküli reklámeszközök eltávolítását. Akta keletkezik, és ha van akta, akkor a hivatalnak sincs más választása, eljárást kell indítania, nem nézhet tovább félre.

oriasplakat-1.jpg
A Vadaskerti utcai óvoda — csak a hirdetőoszlop legális

Sajnos, csak egyetlen érvényes pályázat érkezett. Az is olyan konzorciumtól, amelynek tulajdonosi köre (Mahir, EuroAWK) maga is érdekelt a reklámpiacban. A kerületben is jó pár szabálytalanul elhelyezett óriásplakáttal, citylighttal rendelkezik. A többiekkel ellentétben mi, szabad demokraták éppen ezért nem támogattuk a szerződéskötést velük. Úgy véltük, elfogultak lesznek a saját tulajdonosi körükkel szemben, míg a piaci konkurenseiket kíméletlenül kiszorítják a kerületből (lásd Einstand című cikkünket).

A hétfejű sárkány

Nem lett teljes mértékben igazunk. Eltelt több mint egy év, és semmi sem változott! Az óriásplakátok száma szinte változatlan. Néhányat elbontanak, de legalább ugyanannyi újat is felállítottak. Tisztára olyan az egész, mint a mesebeli hétfejűvel: ha az egyik fejét levágják, kettő nő helyette. Kérdezősködésemre kiderült, máig nincs formalizált kapcsolat a reklámgazda és a hivatal között. Nem készült alapos és használható adatbázis, amely alapja lehetne a bontási eljárások megindításának. Nemhogy a kerületi teljes reklámhelyzetről, de még az igazán szembeszökő óriásplakátokról sincsenek adatok. Pedig nem ördöngösség egy ilyen listát beszerezni. Jó tíz éve léteznek olyan cégek, amelyek nyilvántartják az úgynevezett közterületi reklámfelületeket. Megkerestem az egyiket, tőlük tudom, hogy a kerületben januárban 345 üzletileg hasznosítható óriásplakát állt. Minden egyes tábla fényképe mellett ott a cím és a tulajdonos. Ez az adatbázis jutányos áron megszerezhető, teljesen felesleges súlyos pénzekért új adatbázisokat barkácsolni.

oriasplakat-2.jpg
A leendő Sport- és Egészségligetben csak ez a plakát áll — illegálisan

Reklámgazdánk, üzleti partnerünk más téren sem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Az üzleti tisztesség azt diktálná, hogy ha már valaki vállalkozik egy kerület reklámpiacának rendbetételére, legalább saját maga ne szabálytalankodjon. A reklámgazdánk tulajdonosi köréhez tartozó EuroAWK ezt nem veszi magára. A kerületben található összes óriásplakátja olyan helyen van, ahol azt a jogszabályok tiltják. De maga a reklámgazda, a Budamédia Rózsadomb is jó pár táblát telepített az elmúlt egy évben olyan helyre (például a Pasaréti útra is legalább ötöt), ahová tilos. Bármennyire hihetetlen, de még a Budakeszi úton, a bíróság kerítésén is éktelenkedik egy-két óriásplakát, pedig ott sem lehetne.

A legelképesztőbb, hogy az önkormányzat sem lóg ki a szabálytalankodók sorából. Több önkormányzati cég, intézmény telkén állnak szabálytalanul telepített óriásplakátok. Ezek közül a legkirívóbb a Vadaskerti óvoda esete, amely még 2008 decemberében is szerződött az EuroAWK-val három óriásplakát elhelyezésére.
A szabályok egyértelműek

Hogyan várhatnánk el a szabályok betartását, ha az, aki hozta vagy az, akinek a betartatásán serénykednie kellene, magára nézve nem tartja kötelezőnek? Vagy tán nem ismeri? Az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi törvény kötelezi az építésügyi hatóságot, hogy felkutassa a hatósági engedély nélkül végzett építési tevékenységet, és elbontassa mindazt, amelynek fennmaradása az érvényben levő jogszabályokkal ellentétben van. A KTM 46/1997. számú rendelete az építésügyi hatósági eljárásokról minden, egy négyzetméternél nagyobb felületű hirdetőeszköz felállítását építési engedélyhez köti.

A Budapesti Városrendezési és Építési Keretszabályzat (BVKSZ) 1998-tól tiltja a városkép szempontjából kiemelt területeken és útvonalakon — a hirdetőoszlopok kivételével — bárminemű önálló reklámhordozó elhelyezését; úgy a közterületen, mint a házak homlokzatán, előkertjében, kerítésein. Ilyen hely a II. kerületben a Víziváros, az Országút és a Pasarét nagy része, valamint a Pasaréti út teljes hosszában, a Szilágyi Erzsébet fasor, a Budakeszi út, a Hűvösvölgyi út, a Bimbó út, a Szépvölgyi út és a Nagykovácsi út. Végül a 2007 tavaszán elfogadott Kerületi Városrendezési és Építési Szabályzat (KVSZ) az egész kerületben megtiltja az épületeken, előkertekben és kerítéseken az óriásplakátok elhelyezését. A kerületben mégis 345 óriásplakát van.

Kijelenthetjük, hogy a jogszabályok jó ideje rendelkezésre állnak. Semmi más nem hiányzik, mint a betartatásuk, reklámgazdával vagy nélküle, vagy akár ellenére is. Jegyző úr, sok a tennivaló még!