A Rózsadomb egy évszázaddal ezelőtt

Egy XIX. század végi amatőr fényképész az utókor szerencséjére felvételeken igyekezett megörökíteni az új, akkoriban kiépült rózsadombi villanegyedet. Müller László, aki az édesapja, Müller József főreáliskolai fizikatanár által nem sokkal korábban építtetett, Áldás utca 4. sz. alatti villában lakott, a ház kilátótornyából készítette az itt látható fotót.

seta-rozsadomb.jpg

Napjainkra a környék annyira megváltozott — jóllehet a képen látható házak közül néhány még ma is megvan –, hogy csak az ismeri fel, mit ábrázol a fotó, aki más forrásokat (térképeket, címtárakat, építészeti terveket) is segítségül tudott hívni.

A fényképet jobbról balfelé átlósan átszelő útvonal a Szemlőhegy utca; a jobb alsó sarokban az Áldás utca eleje látható. A Szemlőhegy utcából a fénykép közepetáján kiágazó utca a mai Bolyai utca (akkor még Niedermeyer utcának nevezték, csakúgy, mint a Gül Baba utcát, egy régi telekbirtokos nevéről). A Szemlőhegy utcának ezen a szakaszán a páros oldal még teljesen beépítetlen volt, a mai Áldás utcai iskola helyén bozóttal benőtt üres telket látunk.

A Szemlőhegy utca e szakaszán, a páratlan oldalon két épület állott: a kép jobb szélén a mai Rómer Flóris (akkor Felső Zárda) utca 61. szám alatti földszintes családi ház látható, a bal szélén a Szemlőhegy utca 17–19. sz., ma óvodaként muködő emeletes villa, amelyet Farkas Elek tanító építtetett az 1890-es évek elején.

Az utóbbitól jobbra, a dombtetőn két épület állott. Közülük az első, a mai Bolyai utca 11. sz. alatti ház takarja a mögötte álló nagyobb, tornyos villát. Ezt Wörner Jakab pesti gépgyáros építtette az 1880-as évek elején a mai Borbolya és Vérhalom utca egy részét elfoglaló hatalmas telkén, az akkor divatos stílusban, amely a középkori lovagvárakat utánozta. A Wörner-nyaraló, amely a Rózsadombnak ezen a részén az egyik legkorábbi és legismertebb villa volt, és gyönyörű kilátással bírt a városra és környékére, a második világháború következtében megsemmisült.

A Bolyai utca 11. sz. alatti villa Alpár Ignác, a híres építész (a Tőzsde, a Nemzeti Bank, a Hitelbank és sok más pompás épület alkotója) nyaralója és későbbi állandó lakhelye volt. Ma fővárosi gyermekotthon működik benne. A domb lejtőjén leghátul látható tornyos épület a mai Apostol utca 13/b szám alatt napjainkban is áll, bár tornyának felső része áldozatul esett a második világháborúnak. A villát Alpár Ignác tervezte jóismerőse és üzletfele, Neusch-losz Ödön nagyiparos számára; gyönyörű, értékes fafaragásokkal kiképzett központi csarnoka, fedett és nyitott verandái, és egyáltalán, építészeti értékei révén megérdemelte, hogy, ha késve is, de nemrégiben műemléki védelem alá helyezték.

A fotó jobb oldalának közepetáján a Levél utca mai páros oldalán épült házak láthatók; közülük a földszintes, 6. számú villa szinte változatlan formában maradt fenn. 1893-ban Englerth Károly szobrász részére épült.

A fényképen jól látható, hogy sok későbbi villaparkban ekkor még szőlők voltak. A látképen az is feltűnik, hogy a telkeket mindenütt egyforma, szerény léckerítés szegélyezte. Ez mindenesetre kellemesebb benyomást tehetett a nézőre, mint a manapság divatos, egymással nem harmonizáló, a kertek látványát elzáró cifra kerítések.

Litvánné Gál Éva

Hozzászólások

BeküldőBo Winkelmannbe 2011/07/15 18:11

Zseniális kép! Bizony abba az oviba jártam, … kedves Gál Éva, nagyszerü ismeröje a helynek, vajh hol volt a Zárda és mi volt az közelebbröl? Egy még nehezebb kérdés, fenn a Bogár utca — Mák utca sarkán lefelé a Spáhi utca felé sajátos vasbetonkupolák voltak, talán kártyázó-kávézó helyek (?), ki tud erröl többet? És a legnehezebb kérdés, a II. VH idején mintha ott egy légvédelmi üteg tanyázott volna,  erröl tud valaki valamit?

Szivélyes üdvözlettel

Bo Winkelmann