Fidesz

Bilincs és mosoly

1027 Budapest, Margit körút 48., I. emelet
Vendégek
  • Császy Zsolt, az MNV Zrt volt értékesítési igazgatója
  • Herényi Károly, az MDF volt frakcióvezetője
  • Székely Árpád egykori moszkvai nagykövet
Házigazda
  • Varga G. Gábor újságíró

Az Orbán-rezsim koncepciós perei

Koholt vád, bilincs, vezetőszár, előzetes letartóztatás, nyilvános megalázás, munkalehetőségektől való megfosztás, ízelítő a politikai üldöztetés eszköztárából. Vendégeink, a Bilincs egyesület alapítói végül győztesen kerültek ki az ellenük indított perekből, de amíg eljutottak idáig, volt alkalmuk kiismerni a rendszer működését, megtanulni az ellenük való eredményes védekezést.

Az orbáni politika karaktere

A Fidesznek van némi igaza, amikor arra hivatkozik, hogy az általa képviselt politikai irányvonal, jogkultúra, sajátos döntési mechanizmus bizonyos elemei másutt is jelen vannak. Persze nem mindenütt, és messze nem összefüggő mechanizmusként, ráadásul e jellemzők nem is nevezhetők túlságosan általánosaknak.

A válságra adott válaszok, illetve a hatalom mindenáron való megtartása gyakorta szült eddig is olyan mozgalmakat Európában vagy annak perifériáján, amelyek, illiberális eszméket és politikákat zászlójukra tűzve lázadtak a nyitott társadalmak belső rendszere ellen. Ez a társadalom ugyanis megtagadta tőlük a kizárólagos szerepet, s egy választható párttá vagy mozgalommá tette őket a több közül. Mások a nacionalizmus révén új, hatékony – azaz vezethető és lojálisan készséges – politikai közösséget igyekeztek gyűjteni mozgalmuk köré. Ismét mások a tulajdonrendszer radikális – nyilvánvalóan a jogi határokat messze átlépő – átalakításával próbálták politikai befolyásukat a gazdaságra is kiterjeszteni. Vagy épp a maffiáknál honos, jogon kívüli módszerekkel szerveztek párhuzamos gazdasági és politikai hálózatokat, olyan társadalmi csoportok együttműködését teremtvén meg ezzel, amelyek a legalitás határán, adott esetben csak azon túl működhettek, de befolyásuk e társadalom politikai hétköznapjaira nem csak megmaradt, adott esetben egyre nőtt is.

Széll Kálmán expedíció – felfedezzük a Fidesz világképét

1027 Budapest, Margit körút 48., I. emelet
Vendégek
  • Csillag István korábbi gazdasági miniszter
  • Juhász Pál szociológus

Vendégeink elemezték az éppen hatályos kormányelképzelés gazdasági és társadalmi következményeit. Elmondták, mi várhat ránk, bennszülöttekre, ha a Széll Kálmán Terv kijelölte úton indul el az ország. Kecsegtethet-e reménnyel a Matolcsy féle, máshol soha ki nem próbált „új gazdaságpolitika”? Van-e esélyünk Münchhausen báróként saját üstökünknél fogva kirángatni magunkat a recesszióból? Milyen társadalomkép rajzolódik ki a nemzeti lózungokból, a populista ígérgetésekből, az avíttas nosztalgiázásokból, a kurucos odamondogatásokból? Milyen lesz a XXI. századi Magyarország?

A rendezvény szövegének teljes, szerkesztett átírata is olvasható a továbbiakban.

A Fidesz-kormány első 100 napja

1027 Budapest, Margit körút 48., I. emelet
Vendégek
  • Oszkó Péter volt pénzügyminiszter
  • Török Gábor politológus
  • Hankó Faragó Miklós volt országgyűlési képviselő

A 2010-es politikai változások értelmezése

Más lett a politika – őszi ébredés: kötelezően kifüggesztett NENYI, hatszor módosított alkotmány, új médiaszabályozás kilencéves kinevezéssel, pártpolitikusok az ÁSZ, a megyei közigazgatási hivatalok, és más közhatalmi szervezetek élén, politológus az Alkotmánybíróságban, a közszféra szervilissé (kormánytisztviselővé) tétele, gyors, radikális lefejezése, az önkormányzati választásokra jogszabályban biztosított narancshenger, a köztársasági elnök kormányfői beosztottá tétele, 220 forintos frank, 290 forintos euró, veszekedés az IMF, az EU és a világsajtó vezetőivel.

Konzervatív polgármestert választott a kerület. Elvárható tőle, hogy őrizze a hagyományokat. A II. kerületi önkormányzatnak értékes hagyományai vannak.
Megint elmúlt négy év. Jó lenne tárgyilagos leltárt készíteni a Fidesz vezette önkormányzat négyéves munkájáról, de nem könnyű. Ami nyilvánossá vált belőle, az botrányba, közellenállásba fulladt. Ilyen volt az iskolák bezárására tett kísérlet, vagy a Marczibányi tér közlekedésének félresikerült rendezése. A többi döntés a háttérben született meg, a civil társadalom, a kerületi lakosok bevonása, tudta nélkül. Esélyt sem kaptunk arra, hogy elmondjuk, hogyan vélekedünk a Ganz utca és a Medve utca sarkán lévő telek eladásáról.
„Orbán nagyobb gazdasági életteret szeretne” — ez volt a tudósítás címe, melyben az Index beszámolt Orbán Viktor vasárnap reggeli rádiós szerepléséről. A szerkesztő az alábbi mondatot emelte ki: „A kormányfő szerint, ha sikerül összekapcsolnunk a határon túli magyarokat a magyarországi magyarokkal, a határon túli magyarok gazdasági életterét a magyarországi gazdaság életterével, akkor az ország gazdasága sokkal nagyobb teljesítményre lesz képes, mint most.”

Mindenféle ócskaság

1027 Budapest, Margit krt. 48., I. emelet
Vendégek
  • Engel Pál történész, Gerő András történész, Litván György történész
Házigazda
  • Pikó András újságíró

Beszélgetés a FIDESZ történelmi kincsesládájáról

A Nemzeti-ügy

1027 Budapest, Margit krt. 48., I. emelet
Vendégek
  • Ráday Mihály
  • Bán Ferenc, az Erzsébet téri épület tervezője

Közelítések

1027 Budapest, Margit krt. 48., I. emelet
Vendégek
  • Orbán Viktor elnök (FIDESZ)
  • Tölgyessy Péter elnök (SZDSZ)