Álmok álmodói

Idestova húsz éve, az önkormányzati rendszer fennállása óta a mindenkori polgármester napirendre tűzte a pesthidegkúti Szabadság utcai ingatlannal kapcsolatos elképzeléseit. Úgy tűnik azonban, minden ciklus végére kifullad az újabb és újabb elképzelés, hogy aztán az új felállású vezetés második-harmadik évében ismét elővegye a kérdést. Véleményem szerint ismét szerepzavarba kerültek a II. kerületi önkormányzat döntés-előkészítői a pesthidegkúti sportcentrum tervezett megépítése kapcsán.

Egyelőre Láng Zsolt polgármester is követi elődei példáját, még ha első pillantásra úgy tűnik is, hogy ő és csapata más utat választott. A területre rendezési és beépítési koncepciótervet készíttetett a Cubo Design Studióval. A megbízással párhuzamosan további két hidegkúti érdekeltségű tervezőcsoport is készített egy-egy beépítési koncepciót. A neves építészekből álló két tervezőgárda — a Holman Attila köré szerveződő csapat, valamint Kálmán Ernő és társai — pesthidegkúti identitásuktól vezérelve átgondolt, a lakosság várható igényeinek kielégítését célzó munkát készített. Az önkormányzat megbízást adott az AERA Property Consulting nevű cégnek, hogy a három tervezői elképzelést ismertesse meg a környék lakóival, kérdezze ki a véleményüket, ezeket összegezze. Az elgondolás, hogy kérdezzük meg a helyiek véleményét, alapvetően üdvözlendő, hiszen így a döntéshozó a lakossági igényeket be tudja építeni a tervekbe.

A marketingcég munkatársai egy bemutatónak csúfolt, minősíthetetlen színvonalú konténerben — amelynél sokkal jobbat érdemeltek volna a megkérdezettek és maga az ügy is — tették közszemlére a koncepcióterveket. A lakók értékelték a három kiállított anyagot, és nagy fölénnyel a Cubo Design Studio munkáját hozták ki elsőnek. Gyanítom, a laikusok szemében ezt egy rajztechnikai megoldás döntötte el, miszerint a Cubo Studio látványtervein minden tetőszerkezet zöldre lett színezve. Az önkormányzat és a lebonyolító cég március 4-én lakossági fórum keretében ismertette a véleménynyilvánítás eredményét. A fórumon Láng Zsolt azt is bejelentette, hogy lakossági kérésre már most több ponton módosították az eredeti elképzeléseket, és a következő hónapokban megkeresik a terveket megvalósító pénzügyi befektetőt.

hk-szabadsag-kontener.jpg
Az elhíresült konténer — nem ezt érdemelnék a hidegkútiak

De végül is itt ki lesz majd a döntéshozó? Az egyelőre száz százalékban önkormányzati tulajdonú ingatlanon ki dönti el, hogy egy többmilliárdos értékű beruházás hogyan valósul meg? A következő lehetőségek kínálkoznak:

  • Az önkormányzat saját költségvetésének terhére finanszírozza a beruházást.
  • Az önkormányzat társberuházót keres, és valamilyen arányban közösen finanszírozzák a projektet.
  • Az önkormányzat az ingatlant egy kiválasztott beruházó rendelkezésére bocsátja (eladja, hosszú távra bérbe adja), amely finanszírozza a kivitelezési költséget.

Gondoljuk végig, van-e annak realitása, hogy a mai gazdasági helyzetben talál az önkormányzat egy olyan befektetőt, amely hajlandó több milliárd forintot áldozni arra, hogy elsősorban a lakossági igényeknek megfelelő, csupán a környéket kiszolgáló sportcentrumot alakítson ki a területen? Az önkormányzatok szinte mindegyike, így a mi önkormányzatunk is csak a harmadik konstrukciót tudja vállalni, miután a működésének fenntartásán túli, beruházási célú milliárdok nem állnak rendelkezésre. Ez pedig önmagában hátrányos helyzetet jelent, mert a beruházó csak olyan projektet finanszíroz, ami számára belátható időn belül megtérül.

A leendő beruházó elképzelésének megismerése előtt az önkormányzat csupán ígéreteket tud tenni, amelyekkel azonban eddig is tele volt a padlás. Minden nagy beruházás csak úgy valósulhat meg — nemcsak Budapesten, de Európa bármely városában —, hogy a befektető, aki a saját pénzét kockáztatja, eldönti, érdemes-e áldozni a tervekre. Álságos dolog a hidegkútiakat azzal hitegetni, hogy ők és velük együtt az önkormányzat megmondhatja, mi épüljön a Szabadság utcai, tízhektáros telken. Az önkormányzat ugyanis készíttetett egy tervet, és ehhez keres befektetőt vagy befektetőtársat, ami szerintem szinte lehetetlen feladat. A gazdasági élet nem így működik, és a jelen gazdasági helyzetben belátható ideig végképp nem így fog működni. Ha a realitásokat figyelembe vesszük, ma ezt a beruházást nincs esély megépíteni.

Őszintén kívánnám, hogy sikerüljön, Hidegkút és a hidegkútiak megérdemelnék! De senkit ne érjen csalódás, ha erre még éveket kell várni.