Ki döntsön a helyi ügyekről?

Liberális polgármesterek találkozója Veszprémben

Az SZDSZ a jövő évtől kezdődően kívánja megvalósítani a LAP 2005 elnevezésű, adócsökkentő programját -ö jelentette ki Demszky Gábor, a liberális polgármesterek országos találkozóját követő sajtótájékoztatón szerdán, Veszprémben. „A Liberális Adócsökkentő Program (LAP) első alapelve az adóstop: Magyarország liberális pártja nem támogat semmilyen adóemelést, illetve megakadályozza a kormányon belül és a parlamentben az adónövelő javaslatokat” — tette hozzá Budapest főpolgármestere. Az Index internetes portál szavazásán összesen ??? szavazat érkezett az SZDSZ által feltett kérdésre. A szavazatok megoszlása a következő volt:Kérdés Válaszarány
  • liberális válasz: Helyben jobban tudják, mire kell költeni, ezért minél több adóbevételt kell az önkormányzatoknál hagyni.
  • konzervatív válasz: A kormány jobban tudja, mire kell költeni, ezért központilag kell elosztani az adókat a kormányzati céloknak megfelelően.
  • szocialista válasz: Helyben jobban tudják, mire kell költeni, de jobb, ha a kormány osztja el az adóbevételeket.
Demszky Gábor szerint a második alapelv az, hogy az SZDSZ 2005-ben jelentős adócsökkentéseket kíván elérni, különösen a személyi jövedelemadót illetően. Hozzátette: az iparűzési adó csökkentését nem tudják ígérni, mert az tönkretenné az önkormányzatokat, javasolják viszont azt, hogy a nyereségadóból leírható legyen az iparűzési adó. A főpolgármester szerint a nyereséges cégeknél az adóleírás elérheti a 100 százalékot is, ami nagy könnyítést jelenthet a vállalkozói kör számára. Mint mondta, „ezzel lényegében azt érjük el, hogy a központi bevétel ennyivel csökken, a helyi bevétel viszont nem lesz kevesebb, hanem ezáltal még növekedhet is.” Demszky Gábor kijelentette: a magyar adórendszer túlságosan bonyolult, nem éri el a célját, s az ilyen adórendszer mellett — ha nem változtatunk rajta — Európa egyre távolabb kerül tőlünk. Szerinte a velünk csatlakozó országok a miénknél kisebb adókat és járulékokat vetnek ki, ezért a befektetők szívesebben választják majd ezeket az államokat. Dióssy László, Veszprém polgármestere hangsúlyozta: a magyar önkormányzatok pénzügyi autonómiája rendkívüli mértékben csökkent, szerinte „a szocialista és a konzervatív pénzügyminiszterek egy dologban kétségkívül nagyon hasonlítanak egymásra: gyakran érzik úgy, hogy legegyszerűbb az önkormányzatok pénzéből szanálni a költségvetést”. Dióssy László szerint a liberális álláspont az, hogy helyben jobban tudják, mire kell költeni a pénzeket, ezért minél több adóbevételt kell az önkormányzatoknál hagyni. Csillag István gazdasági miniszter a versenyképességi tanács ülésén arra tett javaslatot, hogy az iparűzési adó 100 százalékát le lehessen vonni a nyereségadó-alapból. A miniszter korábban már jelezte: a gazdasági és közlekedési tárca vizsgálja azt a lehetőséget, hogy a költségvetés függvényében, 2005-2006 folyamán megvalósulhat-e az iparűzési adó kiváltása. Az iparűzési adó jelenleg a korrigált árbevétel 0-2 százaléka lehet. Március 19-én a gazdasági miniszter úgy nyilatkozott, hogy az iparűzési adót — amely az önkormányzatok legfontosabb bevételi forrása — illetően kétféle útról érdemes gondolkodni. Az egyik szerint azt le lehetne vonni a nyereségadó alapjából, míg a másik lehetőség az lenne, hogy a társasági nyereségadó 16 százalékából durván 10 százalék lenne az önkormányzati bevétel, 6 százalék pedig a költségvetésbe kerülne.