Mi legyen az állami vagyonnal?

A különböző közvélemény-kutatások, felmérések szerint minden negyedik-ötödik magyar — vagyis a megkérdezettek 20-25 százaléka — liberális értékeket vall. A Szabad Demokraták Szövetsége európai parlamenti kampányának ezért az a célja, hogy megmutassa: minden fontos kérdésben létezik liberális megoldás, s ezt Magyarországon az SZDSZ képviseli.

SZDSZ: magánkézbe kell adni a még meglévő állami vagyont!

Magánkézbe kell adni a még meglévő állami vagyont; a privatizációnak kellően átgondolva folytatódnia kell — közölte Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke sajtótájékoztatóján. „Az SZDSZ továbbra is azt mondja, hogy az államnak egy-két, alapfeladatokat ellátó szervezeten kívül minden tulajdonát magánkézbe kell adni” — fogalmazott a kormánypárti politikus, hozzátéve: az SZDSZ ebben a kérdésben a rendszerváltás óta következetesen hangoztatja álláspontját. Kifejtette, hogy vélekedése szerint nincs demokrácia és piacgazdaság kellően erős magántulajdon nélkül. „Ezerszer bebizonyosodott, hogy az állam rosszabb tulajdonos, mint bármilyen magántulajdonos” — szögezte le Kuncze Gábor. Az SZDSZ elnöke ismertette a párt európai parlamenti kampányának következő kérdését, amely úgy hangzik: mi legyen az állami vagyonnal? Szerinte erre a szocialisták azt válaszolják, hogy a privatizációra szükség van, de a közszolgáltatást nyújtó cégeket már nem szabad eladni. A konzervatívok szerint „le kell állítani a privatizációt, az állami vagyon eladása az ország kiárusítása”. „Az állam a legrosszabb gazda, ezért az állami alapfeladatokat ellátó szervezeteken kívül minden állami céget magánosítani kell” — ismertette a liberális választ. Kuncze Gábor ide sorolta például a honvédelmi, rendvédelmi feladatokat ellátó társaságokat.
  • liberális válasz: Az állam a legrosszabb gazda. Ezért az állami alapfeladatokat ellátó szervezeteken kívül minden állami céget magánosítani kell.
  • szocialista válasz: Privatizációra szükség van, de a közszolgáltatást nyújtó cégeket már nem szabad eladni.
  • konzervatív válasz: Le kell állítani a privatizációt. Az állami vagyon eladása az ország kiárusítása.
Egy kérdésre válaszolva elmondta: több száz milliárd forint állami vagyonról van szó, amelyet még ebben a ciklusban lehetne értékesíteni. Csillag István gazdasági miniszter úgy fogalmazott: a privatizációt nem egyszerűen folytatni kell, hanem fel kell pörgetni. Rámutatott, hogy „amikor volt privatizáció, akkor volt gazdasági növekedés, amikor nem volt privatizáció, a pangás időszaka következett”. Fontosnak nevezte az állami tulajdon eladásának kellően megfontolt előkészítését. Mint mondta, az állampolgárokat — mint fogyasztókat és mint adófizetőket is — kettős védelemben kell részesíteni. „A privatizáció elengedhetetlen eleme a modern, liberális köztársaságnak” — jelentette ki Csillag István.