SZDSZ

A rendszerváltás egykor és most

1027 Budapest, Margit körút 48., I. emelet
Vendégek
  • Orosz Anna, a Momentum elnökségi tagja
  • Kádár Barnabás, a Momentum elnökségi tagja
  • Haraszti Miklós egykori szamizdatszerkesztő (Beszélő) és képviselő (SZDSZ)
Házigazda
  • Szentpéteri Nagy Richard politológus

A Momentum új kezdete

A Momentum az első szabad generáció ígéretes mozgalma a NOlimpia-népszavazás kampánnyal berobbant a hazai politikai közéletbe. A kormánypropaganda csípőből Új SZDSZ-nek bélyegezte az agilis, életigenlő, européer, atlantista politikai alternatívát mutató csapatot. Vajon szitokszónak tartják-e ők is a liberalizmust, vagy nem is foglalkoznak vele, egyszerűen más kategóriák szerint gondolkodnak? Mi volt a feladat a kommunista rendszerből való kimenetkor, és milyen változtatások szükségesek a keleti nyitás rendszerének  bebuktatása után? Milyen célkitűzéssel indult az SZDSZ az új országgyűlésbe, és vajon milyen jövőképet kínál a Momentum? Mi vagy ki volt akkor az ellenfél, és ki vagy mi ellen kell most küzdeni? Mennyire változtatja meg az ember életét, hogy profi politizálásba kezd?

Profi amatőrök – amatőr profik II.

1027 Budapest, Margit körút 48., I. emelet
Vendégek
  • Magyar Bálint
  • Pető Iván
Házigazda
  • Kuncze Gábor

Az SZDSZ története – a Chartától a koalícióig

A Budai Liberális Klub és a Szabadelvű Polgári Egyesület rendezésében

Magyar Bálint és Pető Iván könyvet írnak az SZDSZ történetéről, a kötetet Kozák Márton szerkeszti. A munkában valahol félúton járnak, az eddig elkészült fejezetek a Népszabadságban olvashatók.

A nagy sikerű, nézőcsúcsot hozó májusi beszélgetés után ezúttal a Chartától a koalícióig tartó időszak történéseiről beszélget a szerzőkkel Kuncze Gábor.

Profi amatőrök – amatőr profik

1027 Budapest, Margit körút 48., I. emelet
Vendégek
  • Magyar Bálint
  • Pető Iván
Házigazda
  • Kuncze Gábor

Az SZDSZ története – a kezdetektől a koalícióig

A Budai Liberális Klub és a Szabadelvű Polgári Egyesület rendezésében

Magyar Bálint és Pető Iván könyvet írnak az SZDSZ történetéről, a kötetet Kozák Márton szerkeszti. A munkában valahol félúton járnak, az eddig elkészült fejezetek a Népszabadságban olvashatók.

A rendszerváltás árulói, vagy szabadság utolsó védelmezői? Lehet-e a jelszó egyszerre a szabadság és a szolidaritás? Az SZDSZ-t a liberális értelmiség, vagy a saját rossz döntései pusztították az évek során? Tamás Gáspár Miklós és Bauer Tamás egymásból léptek ki, vagy az SZDSZ-ből? A magyar szabadság és szolidaritás ügye kinek a kezében volt 1985 és 1995 között? És azóta?

Ez alkalommal pályatársuk és jó ideig pártelnökük, Kuncze Gábor kérdezi a szerzőket a könyv eddig elkészült fejezetei alapján.

Reagálás Kollár György „A múlt kísértetei” című írására

Nem hinném, hogy mindenkinek azt kell gondolnia az SZDSZ történetéről, amit én gondolok. Még azoktól sem várom ezt, akiket rendes embernek hiszek. Nem kívánok reagálni minden SZDSZ-t illető, számomra elfogadhatatlan szövegre, de időnként talán érdemes megpróbálni vitázva akadályozni, hogy tévedések, hamis interpretációk rögzüljenek. Mert hamis, téves kiindulásból téves következtetések adódnak, s az ilyesmi biztos nem segíti azokat, akik később, alkalmas feltételek esetén újra megpróbálják a liberális elképzelések híveit politikai szervezetben megjeleníteni.

Alaposabban végigböngészve az újonnan létrejött szabadelvű oldalak kínálatát, némi túlzással azt mondhatjuk, a magyarországi liberalizmus, legalábbis politikai értelemben, tetszhalott. Szószólóiban nincs meg az eltökéltség arra, hogy megszervezzék önmagukat, dacára annak, hogy tudatában kell legyenek, ha az őszi önkormányzati megmérettetésen Budapesten senki sem képviseli a liberálisokat, akkor képviselőik a helyi politikából is kiszorulnak.

Az SZDSZ Választási Operatív Testülete 2010. március 24-i hatállyal, a fegyelmi eljárás mellőzésével kizárta a párt tagjai közül Kollár Györgyöt és Koncz Imrét. Nevezettek „nyíltan szembehelyezkedtek az SZDSZ politikájával”, „méltánytalan támadást indítottak a küldöttgyűlés határozatai ellen”, „az SZDSZ elnökének, fővárosi és országos vezetőinek politikai-közéleti és emberi megnyilvánulásait szándékosan hamis színben tüntették fel”. „Tevékenységüket nyilvánvalóan ellenséges indulatoktól vezéreltetve, a szélesebb nyilvánosságot is felhasználva, valótlan tényeket állítva fejtették ki” — fogalmaz a határozat indoklása. A Választási Operatív Testület a fegyelmi eljárás mellőzését azért tartotta indokoltnak, mert „a jelenlegi politikai helyzetben a nevezettek mint SZDSZ-tagok által továbbra is vélelmezhető magatartás súlyosbíthatja az SZDSZ negatív megítélését, és a választási kampányban felmérhetetlen károkat okozhat.”
Levelet hozott a posta. Retkes Attila pártelnök szólít fel minden volt szabad demokratát, hogy szoros határidővel valljon színt, akar-e még annak az SZDSZ-nek a tagja maradni, amelyik megtagadja múltját és minden előtte volt vezetőjét. Ha nem, akkor le is út, fel is út, övé a párt, viszi magával, ami maradt belőle.

Hová jutottunk?

1027 Budapest, Margit körút 48. I. emelet
Vendégek
  • Lakner Zoltán politológus
  • Karácsony Gergely, az LMP kampányfőnöke
  • Pető Iván politikus
Pető Iván, Karácsony Gergely és Lakner Zoltán elemezte a választások első fordulója utáni helyzetet a Liberális Klub áprilisi estjén. Beszámolónkban a beszélgetésnek csak azokra a témáira térünk ki, melyeket az új Parlament megalakulása után is aktuálisnak tartunk.
Itt egy ünnepi cikknek illene állni. Most ünnepelnénk a kerületi csoport megalakításának 21. évfordulóját. Nem ünnepi a hangulat. Társaságunk szétesőben. Recseg-ropog a pártrendszer. Könnyen lehet, hogy a tavaszi választásokon az SZDSZ mellett az MDF, a másik nagy rendszerváltó párt is kiesik a parlamentből. A szocialisták sem számíthatnak semmi jóra. Ha nem is kell a kieséstől tartaniuk, az biztos, hogy szavazatszám-csökkenésben mind közt az MSZP vezet. Nemcsak a politikai liberalizmus marad képviselet nélkül az új országgyűlésben, de a modernitás, a nyugatias berendezkedésű kapitalizmus hívei sem lesznek annyian a padsorokban, hogy megakadályozhatnák a Fideszt a 2/3-os törvények kényük-kedvük szerinti átírásában. Zord idők.