Építés helyett fenntartás, mennyiség helyett minőség

Liberális önkormányzati célok a kerületben

A Szabad Demokraták Szövetségének önkormányzati képviselői a rendszerváltás óta töltenek be meghatározó szerepet a II. kerületi önkormányzat munkájában. A liberális képviselők, Póta Gyula polgármester vezetésével, már 1990-ben komoly feladatokat vállaltak a Polgármesteri Hivatal megszervezésében, a képviselő-testület működési rendjének kialakításában. Ők fektették le a mai önkormányzat működési szabályainak alapköveit, és készítették elő azokat a hosszú távú programokat, amelyek mentén a későbbi munka folyt. Az önkormányzat hatékony és gyakorlatias működése annak is köszönhető, hogy a szabad demokraták közül sokan a mai napig tagjai a testületnek. Az SZDSZ a kezdetektől a mai napig az egyik legfontosabb önkormányzati feladatnak az oktatás és az egészségügy magas színvonalú fenntartását tekinti. A korábbi években ez jól mérhető volt az iskolafelújításokkal vagy az egészségügyi intézmények szolgáltatásainak folyamatos korszerűsödésével és bővülésével. Nagy hangsúlyt fektettünk és fektetünk ma is Pesthidegkút infrastrukturális lemaradottságának csökkentésére; a csatornázásra, a csapadékvíz-elvezetésre és az útépítésre.

Presztízsberuházások nélkül

A szabad demokraták szerint a kerület látványos fejlesztésének hőskora lezárult, és 2006-tól új, hétköznapibb önkormányzati célokat kell keresni. Az építés helyett a fenntartást, a mennyiség helyett a minőséget kell az önkormányzati politika középpontjába helyezni. A liberálisok nem ígérnek látványos beruházásokat, hanem a mindennapok életminőségén szeretnének javítani. Az SZDSZ fő célja az egészséges, élhető környezet megteremtése és fenntartása, a lakosság kényelmének szolgálata. Mindezt elsősorban a járműforgalom visszaszorításával, a tömegközlekedés javításával, a zöldfelületek megóvásával és fejlesztésével, az önkormányzati intézmények, iskolák és rendelők színvonalas fenntartásával, a túlépítések és engedély nélküli építkezések elleni következetes fellépéssel, a közterületi rend és tisztaság biztosításával szeretnénk megteremteni. Továbbra sem fogjuk támogatni a presztízsberuházásokat, de zöld utat adunk minden olyan kezdeményezésnek, amely a lakosság életkörülményeinek javítását szolgálja. A liberális önkormányzati célok kijelölésében fontos szerepet játszottak az állami költségvetés helyzetével kapcsolatos borúlátó prognózisok. Az SZDSZ úgy ítéli meg, hogy a II. kerületi önkormányzat pénzügyi helyzete a következő négy évben nem fog számottevően javulni, ezért a 2006–2010 közti időszakot a jelenlegi gazdálkodási feltételekből kiindulva kell megtervezni.

Cél a színvonal megtartása

A rendelkezésre álló forrásokból, a korábbi színvonal megtartásával, elsősorban a működést kell finanszírozni. Köztudott, hogy az önkormányzat működési kiadásainak döntő részét a humán szféra, az oktatás és az egészségügy teszi ki. Várható, hogy a legnagyobb költségvetési nyomás erre a területre fog koncentrálódni. Takarékoskodásra ezeken a területeken is szükség van, de ez nem eredményezheti a szolgáltatások minőségének romlását. A humán szféra a következő négy évben nem igényel jelentős nagyberuházást, ezért a beruházási forrásokat az egészségügyi ellátás területére kell összpontosítani. Mindenképpen fenn kívánjuk tartani a közterületek kezelésével kapcsolatos korábbi gyakorlatot. Ez éves szinten 110–120 M Ft-os útkarbantartási és 45–50 M Ft-os parkfenntartási kiadást jelent. Évi 550–600 M Ft beruházási forrással folytatható a korábbi mértékű és minőségű út-, járda- és lépcsőfelújítási program, de a pénzeszközöket elsősorban a nagy forgalmú gyűjtőutak és a balesetveszélyes csomópontok átépítésére kell koncentrálni. Ez utóbbiak keretében a Kapy utca és Törökvész út, valamint az Eszter utca és Alsó Törökvész út csomópontok átépítését tartjuk különösen fontosnak. A kerület csatornázottsága hamarosan eléri a 100%-ot, így ez várhatóan nem igényel többletkiadást. Ugyanakkor továbbra is foglalkozni kell a csapadékvíz-elvezetési problémákkal, ezek megoldására legalább évi 30–40 M Ft-ot kell költeni. A gödrök és kátyúk döntő része az út- és járdafelbontások során keletkezik, ezért az utakra is ki fogjuk terjeszteni azt a járdáknál már bevált gyakorlatot, hogy a burkolat felbontója teljes szélességben köteles helyreállítani az útfelületet. A kerületben nagyon sok a 60–80 éve épült lépcső és gyalogjárda. Ezek többsége erősen elhasználódott, sok helyen már-már balesetveszélyes. Halaszthatatlan feladatnak tekintjük az elhanyagolt járdák és lépcsők felújítási programjának kidolgozását és beindítását. Az útkarbantartást az úthibák pontos, naprakész nyilvántartásával, a kátyúzási tevékenységet megfelelő koordinálással akarjuk hatékonyabbá tenni. A növekvő járműforgalomnak köszönhetően egyre nehezebb a munkahelyre, az iskolába való eljutás, környezetünk állapota folyamatosan romlik, nő a zajterhelés és a környezetszennyezés. Az SZDSZ az egyik legnagyobb értéknek az egészséges és élhető környezetet tekinti, ezért ezen a területen a lakosság továbbra is számíthat a szabad demokratákra. A liberális képviselők eddig is sokat tettek a helyzet javításáért. Kezdeményezték és támogatták a Tempó 30-as övezetek létesítését, a lakóutcák átmenő forgalmának korlátozását, és ide sorolható a legjobban igénybe vett közterületek fizető parkolási övezetbe való bevonása is. Buszsávokat jelöltünk ki, a súlykorlátozással a teherjárműveket kiszorítottuk a kerület nagy részéről.

Rendet a közterületeken

Fontos feladat a közterületek rendjének és biztonságának színvonalasabb fenntartása. A sűrűn lakott részeken a közterületek tisztántartását ma is járdatisztító gépek végzik. Ezt a feladatot, a komoly költségek dacára, az önkormányzat továbbra is magára fogja vállalni. A liberálisok határozottan szeretnének fellépni a rongálás, a szabálytalan parkolás, a járdák eltorlaszolása, a kutyaürülék, a falfirka ellen. Ennek egyetlen útja a közterületek fokozottabb ellenőrzése, és a lakosság meggyőzése arról, hogy a környezetünk olyan érték, amelyre érdemes vigyázni. A közterületi rend hatékony fenntartása érdekében a Közterület-felügyelet partnereként szorosabb kapcsolatot fogunk kiépíteni a rendőrséggel és a polgárőrséggel. Ennek keretében egy fokozatosan bővülő térfigyelő rendszert és a hozzá kapcsolódó operatív szervezetet tervezünk létrehozni. A Polgármesteri Hivatal és az Okmányiroda a megítélésünk szerint jól működik, és az önkormányzat honlapja is beváltotta a hozzá fűzött reményeket. A tapasztalatok azt mutatják, hogy nagy igény van az e-ügyintézés bővítésére, ezt mi is szorgalmazni fogjuk. Hatékonyabbá akarjuk tenni az építéshatóság fellépését az engedély nélküli építkezésekkel szemben. Javítani akarunk a beruházások előkészítésének és műszaki ellenőrzésének hatékonyságán. A szabadelvű önkormányzati politizálás egyik alapköve az egyéni és a közösségi érdek összehangolása. Párbeszédet szeretnénk folytatni mindazokkal, egyénekkel és civil szervezetekkel egyaránt, akik szakmai együttműködést várnak tőlünk a helyi ügyekben. A szabad demokraták partnerüknek tekintenek mindenkit, akit nem elégít ki a politikai bulvárlapok színvonala, aki pontos és részletes információk alapján érteni és követni akarja a helyi politika eseményeit.