The Anatomy of Post-Communist Regimes

Magyar Bálint — Madlovics Bálint:

Ingyen letölthetővé vált Magyar Bálint és Madlovics Bálint CEU Press-nél megjelent új kötete, a The Anatomy of Post-Communist Regimes (A posztkommunista rendszerek anatómiája). A posztkommunista rezsimeket jellemző politikai, gazdasági és társadalmi jelenségek egységes, koherens fogalmi keretrendszerét kínálva a kötet az eddigi legátfogóbb munka, ami térség rezsimjeiről megjelent. A könyvben – mely elsősorban Közép-Európára, a volt szovjet tagköztársaságokra és Kínára összpontosít – megtalálhatók mindazok a fogalmak és elméletek, amelyek a posztkommunista demokráciák, autokráciák és diktatúrák személyeinek, intézményeinek és dinamikáinak elemzéséhez szükségesek.

A könyv angol nyelven van. Magyar fordítása idén júniusban fog megjelenni a Noran Libro Kiadónál. Előkészületben van továbbá az orosz fordítás (2020 ősz), valamint egy spanyol kiadás is (2021 tavasz).

További információk és kiegészítő anyagok – köztük egy, a posztkommunista rezsimek fejlődését bemutató 3D-s modell – megtalálhatók a könyv honlapján.

Vélemények a könyvről

  • Masha Gessen, a The New Yorker újságírója: „Ezt a könyvet olvasni olyan, mintha elhúznák a függönyt, és hirtelen bejönne a fény. Minden tisztán láthatóvá válik. A minket körülvevő lápos politikai valóság tapasztalatát felváltja a szigorú, pontos analízis. Talán nem szép, amit meglátunk, de hogy itt van előttünk megvilágítva, rendszerezve és elmagyarázva, az egyedülálló.”
  • Henry Hale, a George Washington Egyetem professzora: „Ez az ambiciózus könyv nemcsak jobb szavakat, hanem egy teljesen új nyelvtant is ad a kommunizmus nyomán felemelkedő rendszerek leírásához. Ahogy felfedik, hogyan vezetnek félre állandóan a hagyományos keretek, Magyar és Madlovics megmutatják, hogy egy innovatív elmélet hogyan nyújthat mélyenszántó, új meglátásokat a posztkommunista – és valójában az azon túli – világ politikai valóságáról.”
  • Alena Ledeneva, a University College London – London’s Global University professzora: „A szerzők egy nyelv-vezérelt strukturalista megközelítést tesznek magukévá. Nem egyszerűen már létező fogalmak katalogizálásával mutatják be a posztkommunista rezsimek komplexitását, sokdimenziósságát, hanem egymáshoz kapcsolják és viszonyítják ezeket a fogalmakat, és tágabb, átfogóbb keretet alkotnak: egy új nyelvet a posztkommunista rezsimekre. (…) A kötetben szereplő fogalmi, módszertani és szemantikai újítások bizonyára igen sok reakciót váltanak majd ki a tudósok, a diákok és a posztkommunista valóság bonyolult világában tájékozódni vágyó olvasók körében.”
  • Jan-Werner Müller, a Princetoni Egyetem professzora: „Számos társadalomtudós és történész zavartan nézi, amit manapság gyakran »a demokrácia globális válságának« hívnak. Ez a fogalmilag igen innovatív elemzés megadja azokat a kifejezéseket és elméleteket, amelyek alapvetőek ahhoz, hogy megértsük a történelmi pillanatot, amiben élünk.”
  • Szelényi Iván, a Yale Egyetem emeritus professzora: „A 1990-es évek óta foglalkozom »a posztkommunista országok változataival«. Mindazonáltal ez a könyv jobb és fontosabb, mint bármi, amit az elmúlt 30 évben csináltam, két fontos szempontból: 1) sokkal több országot mutat be lenyűgöző tudással az elmúlt évtizedekben mutatott fejlődésüket illetően; 2) sokkal kifinomultabb elméleti keretrendszerrel dolgozik, mint bármi, amit én ki tudnék dolgozni.”