környezetvédelem

Szemétügyek

Elméletben nagyon sok híve van a környezetvédelemnek. Sajnos, a gyakorlatban ebből kevés látszik. Szemetes utcák, hulladékkupacok az erdők peremén. Pedig a szemétszállítási díjak senkit nem hoznak kényszerhelyzetbe — a kukák megfizethetők. Aki meg hajlandó egy kis többletmunkát befektetni a saját szemetének szétválogatásába, ingyen szabadulhat meg a hulladékától.

A Maszathegyen innen és túl

A II. kerületnek a Dunától a Csatárkáig fekvő területén öt nagy barlangrendszer található: a Molnár János-, a Józsefhegyi-, a Ferenchegyi-, a Szemlőhegyi- és a Pálvölgyi-barlang, amelyek közül az utóbbi kettőt látogathatja a nagyközönség. Az elmúlt hónapokban több híradás is arról szólt, hogy különböző építkezések veszélyeztetik a különleges, föld alatti természeti kincseket. A vészharangot kongató barlangkutatók szerint a felügyeletet ellátó hivatalok nem járnak el elég körültekintően egy-egy engedély kiadásakor.

Döntsön a kerület!

Hiába tiltja már két éve az önkormányzat a 12 tonnán felüli teherautók átmenő forgalmát, mégis nagy teherautók csordái járják útjainkat. Hiba volt a Fővárosi Szállítási Tanácsadó Kft-t megbízni az engedélyek kiadásával.

Klímafrász

A tudományos ismeretterjesztő tévécsatornákon manapság már külön műfajt képviselnek a természeti katasztrófákkal fenyegető filmek. A világméretű óriásvulkán az egyik kedvencem. Az alkotók szerint — és ezt „kvázi-tudományosan” le is vezetik — már nem is az a kérdés, hogy kitör-e, hanem csak az, hogy mikor. A köztéri plakátokon is megjelent az elsivatagosodott Magyarország ábrája mint elkerülendő jövőkép. „Rajtad múlik!” — próbál hatni az egyes ember lelkiismeretére, hátha ettől kevesebbet autózik majd az egyén. Nem hiszem.

Klímafrász

II., Margit krt. 48., I. em.
Vendégek
  • Kelemen Ágnes, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium tanácsosa
  • Kardos Péter, az Energia Klub programvezetője
  • Mika János éghajlatkutató, az Országos Meteorológiai Szolgálat osztályvezetője
Házigazda
  • Barotányi Zoltán, a Magyar Narancs újságírója

Tények és kérdések az éghajlatváltozásról

A klímaváltozás kapcsán a szakemberek — a megelőzés fontossága mellett — mind gyakrabban beszélnek az alkalmazkodásról is. A káros gázok kibocsátásának ugyanis már most visszafordíthatatlan következményei vannak: ha az emberiség azonnal befejezne minden szén-dioxid kibocsátást, még akkor is számolni kellene további hőmérséklet-emelkedéssel. Mennyi időnk van a nagy katasztrófák elkerülésére? Milyen feladatokat ró Magyarországra az éghajlatváltozás? Az emberi tényező mellett milyen más komponensek játszanak szerepet a klímaváltozásban? Erről beszélget szakértő vendégeivel a Budai Liberális Klubban a Magyar Narancs — a témában ugyancsak jártas — munkatársa, Barotányi Zoltán.
Sok kritika éri a közlekedési hatóságokat a kerület fölött alacsonyan közlekedő repülőgépek hangereje miatt. Különösen igaz ez azóta, hogy a megnövekedett légijármű-forgalom miatt tavaly májusban légtérszerkezet-módosítást kellett bevezetni. Ennek lényege, hogy a leszállásra várakozó repülőgépek a város felett keringenek. Az utóbbi időben azonban több olyan lépés is történt, amely jelentős zajcsökkenést eredményezhet, de a valódi problémát a repülőtér túlterhelése okozza.

Kilátó és pihenőpark a társasházak között

A második kerület kellős közepén, a Józsefhegyi út mentén, a társasházak között jelentős méretű be nem épített terület található. Szívesen írtam volna zöldterületet, esetleg parkot, de akkor nem lettem volna hű a tényekhez. Itt látható a Józsefhegyi kilátó, melyet a Vízművek szépen felújított. A közvetlen környéke is rendezett, de a terep nagy része rendezetlen, építésihulladék-kupacok tarkítják. Fák szinte nincsenek, meredek rézsűk között botladozik néhány, a kíváncsi szemek elől elbújni kívánó szerelmespár.

Nem lesz lakópark Erzsébetligeten

A Fővárosi Közgyűlés szeptemberi ülésén nem engedte meg, hogy a II. kerületi Önkormányzat a Budai Tájvédelmi Körzet határában mintegy 9 hektár rétet építési telekké minősítsen át. A határozat ellenszavazat nélkül született, ami azt jelenti, hogy a politikai érdekek mentén szabdalt testület szakmai döntést hozott. Ezzel lezárult az a két éve tartó áldatlan küzdelem, amelyet a polgármester és a Pesthidegkúti Városrészi Önkormányzat elöljárósága vívott a funkcióváltás ellen tiltakozó kétezer lakos, több környezetvédő egyesület és az Állami Erdészeti Szolgálat véleményével szemben.